Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... HG 1028-2006
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

HG 1028-2006

Buna ziua.

In HG 1028-2006 sunt mentionate cerinte minime SSM referitoare la lucrul cu calculatorul.
In anexa 1 la punctul d) este specificat ca "La amenajarea postului/posturilor de lucru trebuie să se ţină seama de zgomotul emis de echipamentul care aparţine postului/posturilor de lucru, în special pentru a se evita distragerea atenţiei sau perturbarea comunicării verbale".
Prin "sa se tina seama...pentru a se evita distragerea atentiei" se intelege de fapt ca nivelul de zgomot trebuie sa fie cat mai scazut si sa nu distraga atentia?
Se poate considera ca un angajator nu ar trebui sa permita muzica pe calculator, pentru ca, conf pct. d anexa 1 HG 1028-2006 aceasta distrage atentia?
Multumesc.
Sunt aplicabile prevederile HG nr. 493 din 12.04.2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate referitoare la expunerea lucratorilor la riscurile generate de zgomot,
-art. 8 In indeplinirea obligatiilor prevazute de legislatia nationala care transpune
Directiva 89/391/CEE, angajatorul trebuie sa evalueze si, daca este necesar, sa masoare
nivelurile de zgomot la care sunt expusi lucratorii
.
-art. 15 In conformitate cu legislatia nationala care transpune Directiva 89/391/CEE, la
evaluarea riscurilor, angajatorul trebuie sa acorde atentie deosebita urmatoarelor
elemente:
a) nivelului, tipului si duratei expunerii, inclusiv expunerii la zgomot cu caracter de
impuls;
b) valorilor limita de expunere si valorilor de expunere de la care se declanseaza
actiunea, stabilite la art. 5-7;
c) efectelor asupra sanatatii si securitatii lucratorilor care apartin unor grupuri sensibile la
riscuri specifice;

d) efectelor asupra sanatatii si securitatii lucratorilor rezultate din interactiunile dintre
zgomot si substante ototoxice din mediul de munca, precum si dintre zgomot si vibratii, in
masura in care este posibil din punct de vedere tehnic;
e) efectelor indirecte asupra sanatatii si securitatii lucratorilor rezultate din interactiuni
dintre zgomot si semnale de avertizare sau alte sunete care trebuie percepute pentru a
reduce riscul de accidentare;
f) informatiilor privind emisia de zgomot, furnizate de producatorii echipamentelor de
munca in conformitate cu prevederile legale;
g) existentei unor echipamente de munca alternative, proiectate pentru a reduce emisia
de zgomot;
h) prelungirii expunerii la zgomot peste programul de lucru normal, pe raspunderea
angajatorului;
i) informatiilor adecvate obtinute in urma supravegherii sanatatii, inclusiv informatiilor
publicate, atunci cand este posibil;

j) punerii la dispozitie a mijloacelor de protectie auditiva cu caracteristici de atenuare
adecvate.
Muzica pe calculator se poate asculta si cu casti sau in surdina, fara a deranja colegii.