avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Demisie inaintea nasterii, intrebari indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Demisie inaintea nasterii, intrebari indemnizatie crestere copil

Situatia este urmatoarea, sunt insarcinata, termen nastere 15 octombrie 2018, din 15 septembrie intrerup munca cu demisie, fara preaviz ( asa am avut intelegere cu angajatorul, nu conteaza motivele ), am lucrat permanent ultimii 2 ani. Intrebari:

- afecteaza demisia cererea mea de indemnizatie crestere copil ?
- in acest caz, cand practic nu mai sunt angajata la nasterea copilului, cand depun cererea ptr indemnizatie, imediat dupa nastere sau trebuie sa astept acele 40+ zile minime de postnatal.

Va multumesc ptr ajutor!

Alte discuții în legătură

Cate luni trebuie sa ai lucrate sa poti primi indemnizație MONICA ROXANA Voinea MONICA ROXANA Voinea Am lucrat 9 luni la o firmă, acum lucrez la alta firma de 6 luni.intre aceste 2 locuri de muncă am avut o lună întrerupere, Dacă am avut 1 luna ... (vezi toată discuția)
Indemnizație creștere copil Lavynia_26 Lavynia_26 Bună ziua, Cum pot proceda sa beneficiez de indemnizație dacă în momentul de fata nu mai lucrez? Menționez ca am lucrat 15 ani fără intrerupere pana ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil marchadora marchadora am nascut in data de 7 octombrie 2014 si am fost in concediu de crestere copil pana in data de 17 noiembrie,dupa care m-am intors la serviciu.In data de 3 ... (vezi toată discuția)