Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Venitul estimat!!
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Venitul estimat!!

Buna ziua ! Am un P.F.A astazi am avut drum la A.N.A.F si am aflat ca sotia mea are datorii la impozitul pe venit ,ce este ciudat ca suntem 50%-50% si mereu totul se imparteste la doi , iar cand merg sa efectuez o plata la fel o platesc daca am de achitat 1000 fac pe jumatate 500 eu 500 sotia ,cu toate astea ea are datorii spunandu-mi ca datoriile le-a acumulat datorita venitului estimat din anii precedenti ,dar aici e intrebarea in urma deciziei finale nu sunt datorii cum sa-mi explic asta? Poate cineva sa ma lamureasca?
george-neagu, moderator
Adica ficare are pfa-ul sau? Da, verificati din anii precedeti venitul estimat din declaratiile 220 depusca caci platile din timpul anului se fac calculate la venitul estimat, asa cum vi s-a recomandat. Si abia anul urmator, dupa depunerea declaratiei 200 se facea si regularizarea
george-neagu, moderator
Suntem asociati un singur PFA cota de cotizare 50/50% !!
PFA inseamna persoana fizica autorizata, adica o entitate cu un singur titular, persoana fizica.

Sotii pot avea impreuna o IF (intreprindere familiala).
Imi cer scuze, nu stiu unde imi era mintea I.F !