Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara pentru copii, tatal fiind muncitor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara pentru copii, tatal fiind muncitor in Uniunea Europeana

Care sunt formalitatile pentru a primi pensie de intretinere a copilului, daca tatal este plecat in strainatate si lucreaza acolo cu carte de munca? Am avut un proces pe rol, am facut cererea cu privire la introducerea in cauza a Ministerului Public, dar la ultimul termen, judecatorul a suspendat cauza.
Chiar in incheierea de sedinta s-au facut mentiuni despre motivul suspendarii; ar fi interesant de stiut care este acest motiv....
motivul suspendării probabil că vi se impută: probabil vi s-a pus în vedere de către instanță să depuneți de exemplu acte doveditoare ale contractului de muncă și respectiv ale obținerii de venituri de către soț în străinătate. Dacă nu puteți intra în posesia lor puteți face o cerere la consulatul țării respective. Dacă nu obțineți un răspuns cu privire la contractul de muncă sigur veți primi un răspuns cu privire la salariul minim pe economie din zona unde își are reședința( dacă are reședința în străinătate), și pensia va fi stabilită la raportat la acest venit.
Exista si alte modalitati prin care tatal sa fie obligat sa-si indeplineasca sarcinile de parinte si sa participe la intretinerea copilului? Daca da, care sunt si unde ma pot adresa?