Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rectificare Titlu de Proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rectificare Titlu de Proprietate

Am primit un titlu de prorprietate in care terenul apare in extravilan, insa eu stiu si asa apare si in cartile funciare ca terenul fiind in intravilan.
Cum as putea sa solicit schimbarea titlului. Pe cale administrativa? sau prin instanta?
Va multumesc!
buna seara!
Pentru a-l trece in intravilan, proprietarul trebuie sa obtina mai intai cadastrul si intabularea terenului. Urmeaza apoi pasul doi: depunerea unei cereri la primarie prin care se solicita trecerea respectivului teren extravilan in intravilanul localitatii.

Pentru parcurgerea acestui proces va fi nevoie de realizarea unui plan de urbanism zonal (PUZ), care va consfinti extinderea intravilanului respectivei localitati, in asa fel incat sa cuprinda si terenul cu pricina.

Terenul a fost dintotdeauna in intravilan si asa e intabulat si in cartea funciara, insa pe titlu s-a notat terenul in sectiunea extravilan.
buna seara!
ciudat, intrucat la momentul la care se face intabularea dr de prop se duce si o copie legalizatade pe TP, iar daca este cazul actul prin care se schimba categ de folosinta a terenului.
E foarte ciudat si nu imi explic. Parca e facuta intentionat. In toate cf-urile apare intravilan si in titlu de proprietate apare extravilan si cei de la primarie nu vor sa il treaca in titlu ca intravilan. Nu mai stiu ce sa fac.
buna seara!
nu au cum sa faca rectificarea daca dr de prop s-a reconstituit pe vechiul amplasament iar dvs aveati teren extravilan.
in extrasul de informare terenul apare ca intravilan?
daca da in acest caz se impune o rectificare a inscrierii in CF, si nu in TP.
trebuie urmati pasii pe care vi i-am enumerat mai devreme.