Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce pot face in cazul unui vecin dubios?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce pot face in cazul unui vecin dubios?

Buna seara, am un vecin dezaxat care nu are servici si care isi pazeste masina non stop din scara blocului. Eu sunt plecat de acasa 12 zile pe luna si nu odata s-a intamplat ca sotia si copilul sa se sperie de el ca sta in scara blocului cu lumina stinsa si urmareste diverse lucruri. L-am atentionat ca nu e bine ce face el si mai nou cand ma vede merge acasa si lasa usa liftului deschisa la et 8 ,in conditiile in care eu stau la 10. Ce pot face in cazul asta? Imi este usor sa-i umflu ochii ,dar risc sa cheme politia si apoi sa se razbune pe sotie si copil? Exista vreo lege care se refera la folosirea spatiului comun din bloc cat si la folosirea liftului? Mentionez ca in scara blocului sunt camere video. Nu stiu ce sa fac si imi este foarte greu sa ma controlez. Cui as putea sa ma adresez ? Nu sunt genul care sa faca mizerii de genul zgariat masina sau altele pentru ca de obicei imi rezolv problema pe moment cum stiu eu,dar acum situatia este foarte delicata. Astept un sfat ,poate daca v-ati mai confruntat cu o situatie de genul. Va multumesc anticipat
Fiecare asociatie de proprietari dispune in regulamentul de ordine interioara norme generale pentru utilizat partea comuna din condominiu-inclusiv liftul
Aspectul ca cetatenaul isi pazeste masina nu este de natura sa va cauzeze prejudicii dv sau fanmiliei dv
Atat timp cat persoana in cauza nu manifesta acte si actiuni impotriva intereselor dv nu aveti motive intemeiate sa ripostati cu agresiune impotriva acesteia
Analizati oportunitatea de a schimba radical strategia de solutionare -decat sa incercati solutionarea prin agresiune,mai bine analizati varianta unei solutionari pasnice
Sunt de acord cu ce spuneti,am incercat pe cale pasnica si inca sunt linistit,dar problema este ca nu odata sotia si fata s-au speriat cand au intrat in scara blocului,deoarece el sta pe intuneric pentru a nu-l vedea nimeni. Ce ar trebui sa fac? Sa ma mut din bloc,sa nu mai vin acasa pe inserate,sa ma folosesc de o lege (daca este vreuna) sau sa-i controlez ficatul tot pe intuneric cum sta el? Mentionez ca el fuge intotdeauna cand ma vede si nu am avut nici o altercatie fizica sau verbala cu el,doar ca ma gandesc la sigiranta familiei mele. Poate fii violator ,criminal sau orice gen de individ care poate face rau. Multumesc oricum pentru promptitudine si sfat
Persoana in discutie este singura,nu are familie,rude ?
Pentru neajunsul cu lumina in partea comuna,implicati presedintele de asociatie sa atentioneze persoana sa nu mai intervina asupra sistemului de iluminat in partea comuna de imobil
Pot exista "n" situatii dar dv nu detineti probe care sa demonstreze ca persoana este agresiva
Persoana are o fixatie cu verificarea masinii personale
Atat timp cat nu a manifestat acte de agresiune,comportament violent asupra dv si a membrilor familiei dv ,nu se justifica sa ripostati
Pentru siguranta dv si a familiei puteti formula sesizare oficiala catre politia teritoriala cu scopul a va comunica daca persoana este cunoscuta cu antecedente