Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident biciclist pe trecerea de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident biciclist pe trecerea de pietoni

Nu stiu daca postez corect aici, dar as vrea sa pun o intrebare pt cine se pricepe cat de cat la legea rutiera in acest caz, momentan neavand un raspuns de la politie in acest sens:
Vineri seara in jurul orei 9:30PM ma deplasam cu autoturismul personal dinspre sos nordului catre bd maresal ctin prezan (arc triumf). Am efectuat manevra de viraj la dreapta in rond Aviatorilor, plecand primul pe culoarea verde a semaforului. Imediat dupa rond se afla o trecere de pietoni (o cunoaste toata lumea, eu fac acel drum de cel putin 5-6 ori pe noapte) carora trebuie sa le acorzi prioritate de trecere.
Eu am oprit la pietoni, fiind pe banda 2 (din mijloc) a bulevardului. Pietonii au traversat, drept urmare eu am dat sa plec de la semafor. In acel moment un biciclist venind din stanga carosabilului aflat pe trecerea de pietoni pe bicicleta a venit in viteza si s-a agatat de nr de inmatriculare al masinii mele cu pedala, cazand pe capota si apoi sarind cu bicicleta cu tot in strada. Bicicleta este un BMX, nu are frane, nu are lumini de nici un fel.

M-am dat jos din autoturism, biciclistul sustine ca nu are absolut nimic fizic. Eu sun la 112, anunt accidentul, acestia ma intreaba daca biciclistul necesita ingrijiri medicale, acesta refuza vehement acest lucru, drept urmare nu trimit nici o ambulanta, cu toate ca eu am insistat sa vina totusi. El are un prieten care sustine ca e martor ca l-am lovit pe trecerea de pietoni.
La insistentele mele de la telefon ajunge totusi un echipaj de politie la fata locului. Biciclistul in continuare sustine vehement ca el nu vrea la spital, dar ca i s-a indoit iPhone-ul si ca sa ii dau banii pe el. Am, evident, asigurare valabila si ii explic ca daca voi fi gasit vinovat i-o voi preda cu placere. Eu am doar capota julita pe partea dreapta si placuta de inmatriculare, momentan doar ma bucur ca el nu a patit nimic. Ne hotaram sa mergem la accidente usoare.
Ajungem la accidente usoare. El a venit cu mama lui, refuzand sa urcam bicicleta in masina si sa mergem impreuna. O data ajunsi acolo, agentul ne recomanda sa ne intelegem amiabil, eu spunand ca nu am pretentie la capota, bine ca nu s-a intamplat mai rau, el tot insista sa ii dau banii pe telefon, ca daca nu el imi va face rau samd. Scriem declaratiile, asteptam 3 ore la coada, cand ne vine randul il suceste maicasa ca el defapt vrea la spital (Pentru ca nu am vrut sa ii platesc telefonul) Lasam declaratiile la accidente usoare, plecam catre spitalul elias unde dupa alte cateva ore bune vine si politia. Ne punem la fata locului, facem masuratori si ne cheama in alta zi pt declaratii la udriste, saptamana viitoare.

Intrebarea mea este: In intersectia respectiva nu mai exista marcaj pt biciclisti, semaforul pt biciclisti era stins si nefunctional. El a venit din stanga carosabilului PE BICICLETA, pe jumatatea trecerii de pietoni in viteza si practic s-a agatat de masina mea pe la jumatate (de nr de inmatriculare) si a cazut pe partea DREAPTA a masinii. Credeti ca exista o sansa ca eu sa pot fi gasit vinovat? Ma tot gandesc la prietenul lui care este martor, eu fiind singur in acel moment.

Multumesc Anticipat pt raspunsuri!
[ link extern ]
Nu-i dați nimic, a încălcat vreo 4 reguli.

dilemamare a scris:

Nu stiu daca postez corect aici, dar as vrea sa pun o intrebare pt cine se pricepe cat de cat la legea rutiera in acest caz, momentan neavand un raspuns de la politie in acest sens:
Vineri seara in jurul orei 9:30PM ma deplasam cu autoturismul personal dinspre sos nordului catre bd maresal ctin prezan (arc triumf). Am efectuat manevra de viraj la dreapta in rond Aviatorilor, plecand primul pe culoarea verde a semaforului. Imediat dupa rond se afla o trecere de pietoni (o cunoaste toata lumea, eu fac acel drum de cel putin 5-6 ori pe noapte) carora trebuie sa le acorzi prioritate de trecere.
Eu am oprit la pietoni, fiind pe banda 2 (din mijloc) a bulevardului. Pietonii au traversat, drept urmare eu am dat sa plec de la semafor. In acel moment un biciclist venind din stanga carosabilului aflat pe trecerea de pietoni pe bicicleta a venit in viteza si s-a agatat de nr de inmatriculare al masinii mele cu pedala, cazand pe capota si apoi sarind cu bicicleta cu tot in strada. Bicicleta este un BMX, nu are frane, nu are lumini de nici un fel.

M-am dat jos din autoturism, biciclistul sustine ca nu are absolut nimic fizic. Eu sun la 112, anunt accidentul, acestia ma intreaba daca biciclistul necesita ingrijiri medicale, acesta refuza vehement acest lucru, drept urmare nu trimit nici o ambulanta, cu toate ca eu am insistat sa vina totusi. El are un prieten care sustine ca e martor ca l-am lovit pe trecerea de pietoni.
La insistentele mele de la telefon ajunge totusi un echipaj de politie la fata locului. Biciclistul in continuare sustine vehement ca el nu vrea la spital, dar ca i s-a indoit iPhone-ul si ca sa ii dau banii pe el. Am, evident, asigurare valabila si ii explic ca daca voi fi gasit vinovat i-o voi preda cu placere. Eu am doar capota julita pe partea dreapta si placuta de inmatriculare, momentan doar ma bucur ca el nu a patit nimic. Ne hotaram sa mergem la accidente usoare.
Ajungem la accidente usoare. El a venit cu mama lui, refuzand sa urcam bicicleta in masina si sa mergem impreuna. O data ajunsi acolo, agentul ne recomanda sa ne intelegem amiabil, eu spunand ca nu am pretentie la capota, bine ca nu s-a intamplat mai rau, el tot insista sa ii dau banii pe telefon, ca daca nu el imi va face rau samd. Scriem declaratiile, asteptam 3 ore la coada, cand ne vine randul il suceste maicasa ca el defapt vrea la spital (Pentru ca nu am vrut sa ii platesc telefonul) Lasam declaratiile la accidente usoare, plecam catre spitalul elias unde dupa alte cateva ore bune vine si politia. Ne punem la fata locului, facem masuratori si ne cheama in alta zi pt declaratii la udriste, saptamana viitoare.

Intrebarea mea este: In intersectia respectiva nu mai exista marcaj pt biciclisti, semaforul pt biciclisti era stins si nefunctional. El a venit din stanga carosabilului PE BICICLETA, pe jumatatea trecerii de pietoni in viteza si practic s-a agatat de masina mea pe la jumatate (de nr de inmatriculare) si a cazut pe partea DREAPTA a masinii. Credeti ca exista o sansa ca eu sa pot fi gasit vinovat? Ma tot gandesc la prietenul lui care este martor, eu fiind singur in acel moment.

Multumesc Anticipat pt raspunsuri!

AU Lucifer, utilizator
Pe trecere pietoni, trec....pietonii. Deci, trebuia sa mearga pe langa bicicleta. In rest, in ce priveste prioritatea, ancheta va stabili.
Asa a fost intradevar. Biciclistul a fost gasit vinovat iar eu am plecat cu permisul acasa. Multumesc frumos pt raspunsuri intr-un moment atat de grav!

marcel.damaschin a scris:

Pe trecere pietoni, trec....pietonii. Deci, trebuia sa mearga pe langa bicicleta. In rest, in ce priveste prioritatea, ancheta va stabili.