Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegare/Detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegare/Detasare

Buna ziua! Am un angajat pe care trebuie sa-l trimit sa lucreze intr-o locatie diferita de sediul firmei, locatie care nu apartine firmei. Am acodul scris al salariatului. Este suficient acest acord sau trebuie facut un act aditional la contract? Se considera delegare sau detasare?
Ar fi mai simplu sa folosesc de clauza de mobilitate din contract, prestarea activitatii in aceasta noua locatie este pe perioada nedeterminata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Locatia cui apartine, altei societati ?

Salariatul exercita lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă. ?

sau

Se schimba locul de muncă, din dispoziţia angajatorului, la un alt angajator, în scopul executării unor lucrări în interesul acestuia?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Noua locatie nu apartine societatii cu care are contract angajatul, va avea aceleasi atributii din fisa postului, sarcinile vor fi exercitate in interesul angajatorului.
Daca prestarea activitatii in aceasta noua locatie este pe perioada nedeterminata, atunci schimbati prin act aditional locul muncii.

Potrivit art. 44 din Codul muncii, delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului.

Detasarea nu se aplica.