Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Comunicare!
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Comunicare!

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema!

O instanta de judecata are obligatia sa comunice pe langa citatie si copie dupa actiunea de chemare in judecata?Ma refer la primul termen de citare!
Sau poate sa trimita doar citatie?
Da, potrivit prevederilor art. 114 ind. 1, alin. (2) Cod procedura civila:
"Presedintele va dispune in acelasi timp sa se comunice paratului, o data cu citatia, copii de pe cerere si de pe inscrisuri (...)".

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc!