Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauze
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauze

Poate o firma sa-mi interzica dreptul de a profesa dupa programul de lucru si in timpul liber pe durata CIM ,in acelasi domeniu in care sunt angajat la firma respectiva?
Numai daca exista o clauza de neconcurenta semnata de catre salariat.

Clauza îşi produce efectele potrivit art. 21 alin. 2 din Codul muncii numai dacă sunt precizate concret şi - aşa cum rezultă din redactarea textului legal - cumulativ următoarele:
- activităţile interzise salariatului ;
- perioada pentru care îşi produce efectele clauză de neconcurenţă ;
- terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii.
- aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.
- cuantumul indemnizaţiei de neconcurenţă lunare.

Codul Muncii
(1) La încheierea contractului individual de muncă sau pe parcursul executării acestuia, părţile pot negocia şi cuprinde în contract o clauză de neconcurenţă prin care salariatul să fie obligat ca după încetarea contractului să nu presteze, în interes propriu sau al unui terţ, o activitate care se află în concurenţă cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizaţii de neconcurenţă lunare pe care angajatorul se obligă să o plătească pe toată perioada de neconcurenţă.
....
Intrebarea mea era .."pe durata contractului de munca" . Nu fac concurenta firmei ,deoarece sarcinile mele de servici sunt bine definite (toti clientii firmei sunt stabiliti prin contracte nationale) iar firma si-a restrans activitatea din zona si nu mai este interesata de potentiali clienti
Clauza de neconcurenta poate produce efecte si pe durata c.i.m.