Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli vanzator apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli vanzator apartament

Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti ce are de achitat un vanzator al unui apartament dupa vanzarea acestuia ?
Exista vreun impozit de platit , pe venitul obtinut din transferul proprietatii imobiliare ?

Multumesc!
Doar daca tranzactia depaseste 450.000 lei.
Vreau sa stiu ce impozit plateste la veniturile din tranzactie , ce procent ,
Si daca este in functie de durata de cand este proprietar .

Multumesc!
La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează prin aplicarea cotei de 3% asupra venitului impozabil. Venitul impozabil se stabileşte prin deducerea din valoarea tranzacţiei a sumei neimpozabile de 450.000 lei.
(art.111 alin.1 C.fisc.)
Tocami v-am precizat in ce conditii se plateste impozit.
Daca dvs vindeti imobilul la un pret mai mare de 450.000 lei, spuneti exact care e pretul, pentru a va spune tot exact care e suma pe care o aveti de achitat ca impozit.
Daca pretul cu care vindeti e sub 450.000 lei, nu aveti de platit nimic.
Cornel Vasile, Consilier juridic