avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli vanzator apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli vanzator apartament

Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti ce are de achitat un vanzator al unui apartament dupa vanzarea acestuia ?
Exista vreun impozit de platit , pe venitul obtinut din transferul proprietatii imobiliare ?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:19, 18 Septembrie 2018
Doar daca tranzactia depaseste 450.000 lei.
Vreau sa stiu ce impozit plateste la veniturile din tranzactie , ce procent ,
Si daca este in functie de durata de cand este proprietar .

Multumesc!
La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează prin aplicarea cotei de 3% asupra venitului impozabil. Venitul impozabil se stabileşte prin deducerea din valoarea tranzacţiei a sumei neimpozabile de 450.000 lei.
(art.111 alin.1 C.fisc.)
Tocami v-am precizat in ce conditii se plateste impozit.
Daca dvs vindeti imobilul la un pret mai mare de 450.000 lei, spuneti exact care e pretul, pentru a va spune tot exact care e suma pe care o aveti de achitat ca impozit.
Daca pretul cu care vindeti e sub 450.000 lei, nu aveti de platit nimic.
Ultima modificare: Marți, 18 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii Liliana2007_01 Liliana2007_01 Ce contributii si taxe trebuie sa platesc in situatia in care vand un imobil? (vezi toată discuția)
Se datorează impozit pe profit la înstrăinarea unui imobil din două avute în proprietate? IuliaAric IuliaAric Dupa noile legi , daca esti propietarul a doua apartamente si vinzi unul din ele cat impozit pe profit trebuie platit pa Anaf? (vezi toată discuția)
Care sunt taxele care se platesc la vanzarea unui imobil, daca ... Lavanda22 Lavanda22 Care sunt taxele care se platesc la vanzarea unui imobil, daca terenul pe care se afla constructia l-au cumparat amandoi in timpul casatoriei si valoarea ... (vezi toată discuția)