Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contributii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contributii

Ce contributii si taxe trebuie sa platesc in situatia in care vand un imobil?
Nu trebuie sa platiti contributii si taxe. Trebuie sa platiti un impozit conform art 111 Cod Fiscal in situatia in care pretul este mai mare de 450.000 lei: (1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează prin aplicarea cotei de 3% asupra venitului impozabil. Venitul impozabil se stabileşte prin deducerea din valoarea tranzacţiei a sumei neimpozabile de 450.000 lei.
(eventual, mai aveti de platit si contravaloarea extraselor de carte funciara - 40 lei/carte funciara)
Multumesc