Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general O firmă de transport dorește vânzarea unui utilaj ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

O firmă de transport dorește vânzarea unui utilaj către alt SRL, cu plata în 12 rate egale. Este legală aceasta operațiune sau se consideră un fel de leasing?

Buna ziua.
O firma de transport doreste vanzarea unui utilaj catre alt SRL , cu plata in 12 rate egale.
Este legala aceasta operatiune sau se considera un fel de leasing?
Cum se Procedeaza ? Se emite factura pe valoarea totala si se inregistrareaza incasarea partiala conform ratelor din contract ? Sau se emit facturi pentru fiecare rata si la final factura finala ?
In cazul in care se emite factura pe valoarea totala, Tva-ul aferent se inregistreaza ca incasat partial aferent fiecarei incasari, sau dupa 3 luni trebuie inregistrat oricum ca incasat ? (ambele srl-uri sunt cu TVA la incasare).
Multumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

Facturati intreaga valoare o singura data, doar incasarea este fractionata conform prevederilor contractului de vanzare pe care e bine sa il aveti.