avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemni6
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemni6

As vrea sa stiu cat este indemnizatia pe luna
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:38, 18 Septembrie 2018
Despre ce indemnizatie este vorba?
Cuantumul indemnizației lunare pentru cresterea copilului este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.

Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate - pre si postnatal - este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.
Eu am 28 de sapt lucrez psba la sfarsit de luna .doar ca nu stiu indemnizatia va fi la fel ca salarul ce il voi luna pana nasc

Ionut.ion a scris:

Despre ce indemnizatie este vorba?

Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate - pre si postnatal - este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantumul indemnizației concediu de maternitate și ccc laurafrincu laurafrincu Bună ziua, Salariul de încadrare/brut pe ultimele 12 luni este de 6845 de lei și salariul net este de 4000 de lei. Cat va fi indemnizația in pre și ... (vezi toată discuția)
Prenatal Gaman Georgiana Gaman Georgiana Va rog sa ma ajutati si pe mn . cum se calculeaza prenatalul dupa ce nasti 85% net sau brut ? (vezi toată discuția)
Ce valoare lunară va avea indemnizația de postnatal si concediul medical daca sunt in somaj? Mireluta1 Mireluta1 O sa nasc pe 7 septembrie iar simaj am pana pe 23 august si din raspunsurile dumneavoastră am inteles ca ma încadreze la postnatal dar ma intereseaza cum se ... (vezi toată discuția)