Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Protectia datelor personale
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Protectia datelor personale

Cine poate fi numit responsabil cu protectia datelor personale.
Poate fi numit ca DPO atât o persoană din cadrul organizației cât și o persoană din exteriorul organizației.

Este recomandat ca această persoană să abiă cunoștințe de specialitate și experiență în practici de protectie a datelor cu caracter personal și în securitatea informatică.

Deoarece poate fi numita ca DPO o persoana din cadrul organizatiei si isi poat pastra si funcția actuală, un aspect important de luat in considerare sunt eventuale conflicte de interese care pot aparea intre responsabilitățile actuale (mai ales daca ocupa o pozitie in conducerea organizatiei) si cele care derivă din atribuțiile sale ca DPO.
Multumesc!