Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie materniate octombrie 2018
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie materniate octombrie 2018

Buna ziua,
In OUG 8/2018 este mentionat ca, cuantumul contributiei de asigurari sociale calculate este 10,5% aplicat la 35% din 3.131 lei, in cazul persoanelor care in intervalul 1 ianuarie 2018-30 septembrie 2018 inclusiv se afla sau intra in concediu de maternitate. Totodata este mentionat ca aceast procent se aplica si pe intreaga perioada cuprinsa in certificatele de concediu medical acordate in continuarea concediilor medicale initiale acordate oricand in perioada anterioara datei de 1 octombrie 2018.

Eu am intrat in concediu prenatal in august 2018, este corecta intelegerea mea ca si dupa 01.10.2018, pentru CAS se va aplica cota de 10, 5% ( aplicat la 35% din 3.131 lei) si nu cea de 25%. Ma gandesc ca dupa 01.10 am concediu de maternitate acordat in continuarea celui dein august

Va multumesc
Este corecta interpretarea dvs.