Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cât este CAS ul pentru concediu prenatal/postanal ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cât este CAS ul pentru concediu prenatal/postanal începând cu 1 octombrie 2018

Daca am intrat în concediu prenatal la 1 august 2018 și mi s-au a reținut 25%pt.CAS, voi primi înapoi banii, începând cu 1 octombrie, datorita faptului că s-a revenit la plata a 115 lei pt.CAS?
CALumi, utilizator
Buna ziua,

Începând cu obligaţiile declarative aferente lunii ianuarie 2018, în situaţia în care din aplicarea dispoziţiilor art. 139 alin. (1) lit. o), art. 143 alin. (4) şi art. 144 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, rezultă un cuantum al contribuţiei de asigurări sociale calculate mai mare decât nivelul aferent sumei reprezentând 10,5% aplicat la 35% din 3.131 lei, corespunzătoare numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, în cazul persoanelor care în intervalul 1 ianuarie 2018-30 septembrie 2018 inclusiv se află sau intră în concediu medical prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. c) -e) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, cuantumul contribuţiei de asigurări sociale datorate nu poate fi mai mare decât acest nivel, pe întreaga perioadă cuprinsă în certificatele de concediu medical iniţiale acordate oricând în perioada 1 ianuarie 2018-30 septembrie 2018 inclusiv, precum şi pe întreaga perioadă cuprinsă în certificatele de concediu medical acordate în continuarea concediilor medicale iniţiale acordate oricând în perioada anterioară datei de 1 octombrie 2018
Ptr indemnizatia aferenta unui certificat medical in continuare cu data de octombrie 2018, CAS ul e 115 lei.
Constantin Vera, Contabil
Mulțumesc pentru informație. In concluzie pentru luna august și septembrie mi s-au reținut cei 25%, acum firma trebuie să mi-i restituie?
Neata,

Ati primit o indemnizatie neta aferenta concediilor medicale aduse de dvs. ptr care ar fi trebuit sa vi se retina cas 115 lei lunar pe 08 si 09.2018
In cazul in care s-a calculat eronat CAS 25% si s-a retinut pe stat mai mult decat cei 115 lei lunar, puteti solicita plata diferentei cuvenite.