Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu odihna pentru part time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu odihna pentru part time

La cate zile de concediu de odihna are dreptul un angajat part time?
george-neagu, moderator
Buna ziua,
La minim 20 de zile lucratoare. Nu exista nicio diferenta in acest sens intre CIM cu norma intreaga si cel cu timp partial.
Mai multe puteti citi aici: [ link extern ] /
1. Art. 106. C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

2. Art. 145. c.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
....

3. Asadar, timpul partial de munca stipulat in contractul individual de munca nu influenteaza durata concediului de odihna.

In speta, salariatul va putea beneficia de minim 20 de zile lucratoare de CO.