Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... mijloc fix
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

mijloc fix

In 1972 firmei la care lucrez i-a fost atribuit printr-un protocol de catre Ministerul Energiei Electrice un bloc de apartamente de nefamilisti, ca mijloc fix. Apartamentele au fost inchiriate unor angajati, carora acum le-au fost vandute printr-un contract care nu a fost incheiat in forma autentica pt ca au fost considerate mijloace fixe. Unul din angajati a incercat sa-l vanda la randul lui dar nu a putut face inscrierea in cartea funciara pt ca - contractul nu a fost incheiat in forma autentica. Daca bunul e achizitionat ca si mijloc fix nu ca imobil e obligatorie autentificarea?
O alta problema este ca terenul pe care e construit blocul apartine unei alte firme care nu vrea sa-l concesioneze. Putem vinde doar apartamentul, fara cota parte indiviza din partile comune?
Multumesc.
Buna ziua !
Pentu valabilitatea contractelor de vanzare- cumparare de imobile este obligatorie forma autentica sub sanctiunea nulitatii absolute.
Se poate vinde doar apartamentul.
Cu stima !
zahariamarius a scris:
Pentu valabilitatea contractelor de vanzare- cumparare de imobile este obligatorie forma autentica sub sanctiunea nulitatii absolute.
Se poate vinde doar apartamentul.

Dl. Consiler juridic @zahariamarius are dreptate, cu observatia ca in loc de cuvantul "imobile" trebuie inteles cuvantul "teren".
Nu am inteles de ce prin cuvantul "imobile" trebuie inteles "teren". E vorba de un apartament intr-un bloc de nefamilisti. Terenul nu ne apartine, dar asa cum a zis dl. zahariamarius se poate vinde doar dreptul de proprietate asupra apartamentului.
Alina Cirstea a scris:
Nu am inteles de ce prin cuvantul "imobile" trebuie inteles "teren". E vorba de un apartament intr-un bloc de nefamilisti. Terenul nu ne apartine, dar asa cum a zis dl. zahariamarius se poate vinde doar dreptul de proprietate asupra apartamentului.

Buna ziua,
Mai clar, pentru Dvs, daca nu ati inteles:
Prin bunuri "imobile" se inteleg atat terenurile cat si constructiile.
Doar pentru bunurile imobile "terenuri" este absolut necesara (sub sanctiunea nulitatii) forma autentica a actului de vanzare-cumparare
Pentru bunurile imobile "constructii" nu exista sanctiunea nulitatii.
Sper ca acum este ceva mai usor de inteles.
Cu stima,
Buna ziua,
Prin OUG nr. 210/2008 art. 10 din L114/1996 a fost completat cu 10^1 :"Locuintele si unitatile individuale pot fi instrainate prin acte juridice intre vii, incheiate in forma autentica, sub sanctiunea nulitatii absolute."

O zi buna!