Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Titular cont persoana cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Titular cont persoana cu handicap

Buna ziua
Este posibil ca in cazul unei popriri sa se ia din contul persoanei cu handicap ?
Ma refer la stimulentul acordat de primarie și indemnizația de handicap si cea de însoțitor
Este vorba de o persoană cu handicap grav
Se pot bloca aceste sume sau se ia numai din pensia de limita de varsta?
Multumesc pentru raspuns
1. Stimulentul de insertie nu poate fi urmărit silit decât în vederea recuperării, conform legii, a sumelor încasate necuvenit cu acest titlu. (art.20 alin.1 din OUG 111/2010)

2. Indemnizatia de handicap nu poate fi urmarita pentru niciun fel de datorii.

Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii. (art.729 c.proc.civ.)

3. Art. 729 din noul Cod de procedura civila
Limitele urmaririi veniturilor banesti

(1) Salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;
b) pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.