avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scoatere auto de la fisc
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scoatere auto de la fisc

Am vandut o masina cu 18 ani in urma si am aflat cu stupoare dupa acesti ani ca a ramas tot pe numele meu, cel caruia i-am vanduto nu a mai inmatriculat masina si a abandonato cu multi ani in urma, fiind luata de cineva cu o caruta si data la fier vechi fara acte..
Actele masinii(talon,CIV,..)au fost si alea aruncate la gunoi odata cu vanzarea proprietatii de catre cel caruia i-am vandut masina..
L-am contactat pe cal caruia i-am dat masina si nu mai vrea sa recunoasca nimic...povestea de mai sus cu disparitia masinii de la de la el o am..
Am cerut audienta la inmatriculari..si fara acte nu pot face nimic...indrumat sa fac o cerere pe proprie raspundere ca masina nu mai e in circulatie si ca detin spatiu de depozitare...., dar la primarie nici nu vor sa vorbeasca cu mine...am platit impozit pe ultimii 5 ani +anul asta..la zi.
Cum as putea rezolva situatia..
Multumesc!

Cel mai recent răspuns: nae74bya , utilizator 12:45, 23 Septembrie 2018
Pe parcursul celor 18 de ani de la instarinare nu ati evidentiat anula prin impunerea anuala existenta obligatiilor aferente bun mobil instrainat ?
Solicitati la RAR si SPR evidenta auto sa vi se comunice daca in baza proprie de date bunul mobil mai apare ca existent,
Conditionat de raspunsul autoritatilor sunt variante de solutionare
Reveniti cu detali relevante
Am solicitat la inmatriculari si apare ca fiind inmatriculata pe numele meu..
Evidenta fiscala a fost la o administratie financiara la care mai am un imobil (diferit de adresa de domiciliu permanent) , unde platesc anual impozit si figuram fara datorii, doar curtea de conturi a descoperit dosarul cu masina ...si am fost nevoit sa platesc pe ultimii 5 ani

ynocentta a scris:

Pe parcursul celor 18 de ani de la instarinare nu ati evidentiat anula prin impunerea anuala existenta obligatiilor aferente bun mobil instrainat ?
Solicitati la RAR si SPR evidenta auto sa vi se comunice daca in baza proprie de date bunul mobil mai apare ca existent,
Conditionat de raspunsul autoritatilor sunt variante de solutionare
Reveniti cu detali relevante

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se intampla cu un auto inscris la primarie dar care nu mai e inscris la serviciul inmatriculari marioaramuntean marioaramuntean Ce se intampla cu un auto inscris la primarie dar care nu mai e inscris la Serviciul Inmatriculari deoarece proprietatul a venit si a declarant ca masina e ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa rezolv problema actelor autoturismului? cristi_71 cristi_71 Am cumparat o masina acum 3 ani si nu am trecuto pe numele la politie si nici nu am inregistrato la circa financiara,deoarece masina era defecta tehnic si nu ... (vezi toată discuția)
Vanzare masina coco45 coco45 buna ziua.in anul2013 am vindut o masina prin contract vinzare cumparare facut de mina(nu la birouri specializate,prostia mea),am fost si la biroul taxe si ... (vezi toată discuția)