avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Evidenta BO detinute de catre o societate- sanctiune ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Evidenta BO detinute de catre o societate- sanctiune pt declararea pierderii unui BO

Buna ziua,

Am citit in Regulamentele BNR ca o societate ar trebui sa declare pierderea unui BO. Acum cam toate societatile tiparesc biletele la ordin cu datele lor si cand il emit acestea sunt numai semnate.

Ce sanctiuni suporta o societate care pierde un asemenea bilet, il semneaza un angajat fara drept de semnatura, nu declara pierderea si este refuzat? Care este temeiul legal?

Multumesc anticipat,
Cel mai recent răspuns: Andreea.B , utilizator 07:12, 11 Noiembrie 2009
BO este emis de banca si nu de societate. Pierderea se declara la banca emitenta si nu exista nici o reglementare care sa prevada vreo sanctiune.
Daca BO a fost introdus in circuitul bancar sub semnatura neautorizata atunci povestea se complica.
Buna ziua,

Care sunt consecintele daca a fost semnat de catre o persoana fara drept de semnatura?

Eu am gasit ca raspunde personal persoana care a semnat dar nu pot identifica persoana.

Multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilet la ordin completat eronat va rog raspuns ffff urgent lilyanna lilyanna am primit de la un client un bilet la ordin necomplatat, decat semnat. din greseala am inversat emitentul cu contul meu, iar la beneficiar am scris contul ... (vezi toată discuția)
Bo in alb avalizat rapoimpex rapoimpex Mă interesează un punct de vedere cu privire la: 1. BO lăsat în alb, avalizat ca persoana fizică de mine, emis de o societate comercială care ulterior ... (vezi toată discuția)
Respingere investire bo MARIO79 MARIO79 Am cerut investirea cu formula executori a unui BO refuzat de banca deoarece semnatura de pe bilet nu corespunde cu specimenul de semnatura.Precizez ca ... (vezi toată discuția)