Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Evidenta BO detinute de catre o societate- sanctiune ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Evidenta BO detinute de catre o societate- sanctiune pt declararea pierderii unui BO

Buna ziua,

Am citit in Regulamentele BNR ca o societate ar trebui sa declare pierderea unui BO. Acum cam toate societatile tiparesc biletele la ordin cu datele lor si cand il emit acestea sunt numai semnate.

Ce sanctiuni suporta o societate care pierde un asemenea bilet, il semneaza un angajat fara drept de semnatura, nu declara pierderea si este refuzat? Care este temeiul legal?

Multumesc anticipat,
BO este emis de banca si nu de societate. Pierderea se declara la banca emitenta si nu exista nici o reglementare care sa prevada vreo sanctiune.
Daca BO a fost introdus in circuitul bancar sub semnatura neautorizata atunci povestea se complica.
Buna ziua,

Care sunt consecintele daca a fost semnat de catre o persoana fara drept de semnatura?

Eu am gasit ca raspunde personal persoana care a semnat dar nu pot identifica persoana.

Multumesc,