Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM muncitori calificati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM muncitori calificati

Buna ziua. Am o firma unde muncitorii lucreaza de luni pana sambata, la 2 saptamani pleaca acasa de joi pana luni. Am inteles ca este o practica in constructii. Muncitorii au contracte, min pe economie, dar sunt platiti la ora. Intrebarea mea cat de legal este, sau ce variante am ? Multumesc pentru ajutor, sunt la inceput.
Rudolf12, utilizator
Aici este vorba despre repartizarea timpului de munca... Este vorba despre un c.i.m. cu repartizarea timpului de munca inegal.
Multumesc tare mult pentru raspuns, sa inteleg ca trebuie modificat la durata muncii.
Cu stima.
In c.i.m. trebuie mentionat; durata timpului de munca x ore/zi , inegal .... repartizarea facandu-se astfel ..... (se scrie exact cum lucreaza)
Este corect sa scriu si sambata, chiar daca acestia au 4 zile libere la 10 zile? aici este confuzia. Cu stima.
Se poate mentiona .. program de munca luni - marti -miercuri-joi-vineri-sambata -duminica - luni - marti-miercuri , liber joi-vineri-sambata-duminica