Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Penal

Împăcarea părților in cazul minorilor al căror tutore este statul înlătură răspunderea penală? Este vorba despre o altercatie intre doi copii minori de la o fundație.Unul din minori a avut fractura la nas .Au sunat de la poliție și s-a autosesizat din oficiu .Copii s-au împăcat de atunci.
Pentru persoanele lipsite de capacitate de exerciţiu, retragerea plângerii prealabile se face numai de reprezentanţii lor legali. În cazul persoanelor cu capacitate de exerciţiu restrânsă, retragerea se face cu încuviinţarea persoanelor prevăzute de lege.
În cazul infracţiunilor pentru care punerea în mişcare a acţiunii penale este condiţionată de introducerea unei plângeri prealabile, dar acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu în condiţiile legii, retragerea plângerii produce efecte numai dacă este însuşită de procuror.

La politie au sunat cei de la spital atunci cand a fost dus copilul lovit. Politia s-a autosesizat din oficiu . plangere nu a depus nimeni .Copii sunt de la aceeasi fundatie .Ei s-au impacat de atunci .A fost conflict spontan , Cum poate fi oprita urmarirea penala Tutorele copiilor este statul
Mihaela1321, utilizator
Legea obliga organul de up in cauzele in care s-au facut acte de up si in care se constata ca este necesara plangerea prealabila sa cheme persoana vatamata si sa o intrebe daca intelege sa depuna plangere.
Daca nu se depune plangere penala, se va dispune clasarea, dar sa mearga reprezentantul legal de la fundatie la organul de up sa se intereseze.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat