Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauză de masă de o oră în mijlocul programului, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauză de masă de o oră în mijlocul programului, care astfel ajunge la 9 ore/zi. Dacă nu o iau pot pleca cu o oră mai devreme acasă?

Buna ziua,
Lucrez la o companie care are are programul de la 9 la 6, incluzand si o ora de pauza. In regulamentul interior este specificat ca obligativitatea angajatului este sa efectueze cele 8 ore zilnice. De aici eu deduc ca daca nu imi iau pauza de masa pot sa plec la 5 acasa. Mai e ceva de care trebuie sa tin cont inainte de a imi ajusta programul ocazional cu aceasta pauza "indecenta"? Multumesc pentru raspunsuri.
Manuela Rășină, administrator
In regulamentul interior este specificat ca obligativitatea angajatului este sa efectueze cele 8 ore zilnice.

In acest caz, daca nu doriti sa luati pauza de masa,puteti solicita angajatorului sa va modifice repartizarea timpului de munca/programul de lucru.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am recitit regulamentul interior si time and addendance policy.In primul scrie ca "prezenta la lucru se desfasoara dupa un program flexibil, in conformitate cu ora de sosire la birou, in limita celor 8 ore de munca si adaugand pauza de pranz". In time and attendance policy scrie ca "durata pauzei de pranz este flexibila, maximum 1 ora, intre ora 12.00 si 14.00" si ca "orele zilnice de munca incep de la ora 8.00 si se termina dupa 8 ore de munca efectiva de la inceputul programului (adica prin pontaj), dar nu mai tarziu de 6.30PM". Deci cumva cele doua se bat cap in cap. De ce sa ma leg eu la cap cu solicitari atata timp cat regulamentul imi permite asta. Ma gandesc sa nu fac valuri undeva unde nu imi doresc asta. Intrebarea finala: un angajator poate obliga un angajat sa isi ia pauza de pranz?
Nu inteleg, ce va permite Regulamentul si ce se bate cap in cap?
Buna ziua.
In momentul in care mergeti in pauza de masa va "depontati" undeva?
Sa ma fac inteles...serviciul incepe la ora 9, atunci se face "pontarea de sosire" ( app.,cum se face asta-cartela la intrare,condica...?). Vine ora 12 pentru pauza, pauza cum se ia, cine tine evidenta ca X nu a stat mai mult de o ora in pauza? Se ponteaza cumva la inceputul si sfarsitul pauzei?
Si, evident, dupa pauza, restul programului de lucru si apoi pontajul de plecare...
Ionut.ion, utilizator
pontam la fiecare intrare/iesire.