Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CODUL MUNCI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CODUL MUNCI

Buna ziua , vreau sa va intreb daca in cele 8 ore de lucru /zi este prevazuta si o pauza de masa?
Timpul alocat pauzei de masa trebuie recuperat?
Codul Muncii
Art. 134
(1) În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(2) Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.
(3) Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.

Sunt doua situatii posibile :
1. pauza de masa se adauga la timpul de munca .... de exemplu, programul de munca este 8.00 - 17.00, cu pauza de masa de 1 ora.

2. pauza de masa este inclusa in timpul de munca , de exemplu, programul de munca este 8.00 - 16.00, cu pauza de masa de 30 min.