avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... acord asociere achizitii publice - intre persoana ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

acord asociere achizitii publice - intre persoana juridica romana si persoana juridica straina cu sediu permnent-sucursala in romania

asociatii nu doresc asociere in participatiune intrucat vor sa-si protejeze secretul costurilor , altfel spus , nu doresc transmiterea cheltuielilor in cota parte ci doar facturarea cu tva a cotei parti din veniturile facturate si incasate de lider catre/de la client , fiecare asociat ramanand raspunzator pentru indeplinirea prestatiilor asumate , tinerea contabilitatii , drepturile si obligatiile de plata impozit si tva
care este varianta de asociere si consecintele , tratamentul fiscal si contabil din punct de vedere al impozitului pe profit si al tve pt situatia in care asocierea nu poate fi tratata ca o asociere in participatiune intrucat nu indeplineste conditiile punct 102 alin 1 din normele metodologice l codul fiscal

Alte discuții în legătură

Fiscalitate reghine reghine stimati colegi, am o problema care ma pune in mare incurcatura. suntem doua cabinete de avocat asociate. in urma unui control fiscal inspectorii au acreditat ... (vezi toată discuția)
Asociere persoane fizice administrare site jarrel jarrel Buna ziua, lucrez impreuna cu un prieten la administrarea unui site (ca persoane fizice, nu PFA, firme etc). De comun acord am stabilit ca eu sa beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Contract de asociere in participatiune editnyulas editnyulas O entitate ce detine licenta de organizare a jocurilor de noroc (societatea A) doreste sa incheie un contract de asociere in participatiune cu o alta entitate ... (vezi toată discuția)