Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilier

Bună ziua. Vreau să vă întreb dacă am un contract de zilier (1 zi pe săptămână) sunt obligată să plătesc impozit sau ceva către casa de sănătate? Vă mulțumesc.
1. Raportul de muncă dintre zilier și beneficiar se stabilește în condițiile prevăzute de lege, prin acordul de voință al părților, fără încheierea, în formă scrisă, a unui contract individual de muncă.

2. Plata impozitului pe venit datorat pentru activitatea prestată de zilier este în sarcina beneficiarului.

3. Pentru veniturile realizate din activitatea prestată de zilieri nu se datorează contribuțiile sociale obligatorii nici de către zilier, nici de către beneficiar.

Zilierul se poate asigura, opțional, la sistemul public de pensii și la sistemul de asigurări pentru accidente de muncă și boli profesionale.