Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dispariție valuta din locuinta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dispariție valuta din locuinta

Buna ziua,
Pentru ca lipseam o perioada din locuința, am lăsat cheia pentru a uda florile la o vecina (am mai facut acest lucru si alta data).
Am revenit acasa luni si aseara am vrut sa vad daca mai am leva (pentru Bulgaria). Am constat ca lipsea borseta in care tineam valuta
Inca nu am luat legătura cu vecina.
Cum sa procedez?
Care este calea legală de urmat?
Multumesc
Adriana
Discutati intai cu vecina sa vedeti ce pozitie are.
Multumesc.
Am vorbit cu vecina si ea spune ca nu a luat nimic si ca nimeni nu a avut acces la chei din afara case. Am depus plângere la poliție. Au venit sa ia si eventuale amprente. Se va face dosar penal. Acum vreau sa stiu daca la noi in țara exista acea posibilitate de a vedea daca cineva cheltuiește peste posibilitățile pe care le are,, adică ceva gen detectivul care urmărește suspectul, si daca acest lucru e legal. Asa cum este in cazul de fata, fara urme si vecina care susține ca la chei nu a avut acces nimeni din afara casei,, ma întrebam daca o verificare de acest gen ar ajuta.
Politia are metode specifice, dvs daca ati depus plangere penala si ati aratat toata situatia de fapt, o sa stie ei ce sa faca. Posibil sa ii solicite vecinei sa mearga la testarea poligraf, in momentul de fata, asa cum ati prezentat, vecina pare principala suspecta.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Multumesc.
Voi aștepta rezultatul cercetărilor