avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru parțial?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru parțial?

Pot sa fac un cadastru numai pentru o porțiune (1/3) de pamant alocat mie de un Act de Proprietate cand ceilalți beneficiari (la 2/3 de pamant) nu au toate actele necesare?
Cel mai recent răspuns: Mira1925 , utilizator 15:43, 7 Octombrie 2018
Daca eu singura cer efectuarea cadastrului total, e nevoie sa depun copii de la actele de identitate ale tuturor?

In Actul de Proprietate figurează 4 beneficiari (nepoți). Pământul însă trebuie Impărțit de fapt in 3 (frați si moștenitorii lor). Acest lucru sa hotărât ulterior definitiv in instanța.
Problema este ca unul dintre nepoți, acum decedat, a vandut partea lui fratelui sau si nu este clar ce act legal exista care sa adeverească acest lucru. Deci este o incurcatura legată de 1/3 de pamant.
Din acest motiv vreau sa stiu ce posibilități am sa-mi rezolv partea mea 1/3. Si ceilalți care au drept la treimea lor vor clarificare, acte in regula etc.
Ultima modificare: Joi, 4 Octombrie 2018
Mira1925, utilizator
Am audit despre optioned de Iesire din Indiviziune?
Cum se procedează?
Am auzit între timp de posibilitatea de Ieșire din Indiviziune prin instanța? (Așa a sfătuit cadastristul!)
Cum se procedează? Ce documente sunt necesare?
(In acest moment nu pot obține acte de identitate de la toți proprietarii.)
In acest caz este posibil sa procedez singura?


Ultima modificare: Duminică, 7 Octombrie 2018
Mira1925, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea din indiviziune la notar BALINT ELENA BALINT ELENA Eu si fratele meu detinem o suprafata de teren mostenita de la parinti care conform actului de mostenire este impartita la 1/2 pentru fiecare. Detinem ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune say say Ce acte presupune iesirea din indiviziune? Care este sediul materiei? Speta este urmatoarea: Bunicul si bunica au avut 2 fii si 2 fiice. Copiii au avut si ei ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune. zatara zatara Salutare! V-as fi recunoscator pentru informatii legate de urmatoarea situatie: Detin impreuna cu un prieten un teren intravilan agricol de 1000 mp, in ... (vezi toată discuția)