Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru parțial?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru parțial?

Pot sa fac un cadastru numai pentru o porțiune (1/3) de pamant alocat mie de un Act de Proprietate cand ceilalți beneficiari (la 2/3 de pamant) nu au toate actele necesare?
Daca eu singura cer efectuarea cadastrului total, e nevoie sa depun copii de la actele de identitate ale tuturor?

In Actul de Proprietate figurează 4 beneficiari (nepoți). Pământul însă trebuie Impărțit de fapt in 3 (frați si moștenitorii lor). Acest lucru sa hotărât ulterior definitiv in instanța.
Problema este ca unul dintre nepoți, acum decedat, a vandut partea lui fratelui sau si nu este clar ce act legal exista care sa adeverească acest lucru. Deci este o incurcatura legată de 1/3 de pamant.
Din acest motiv vreau sa stiu ce posibilități am sa-mi rezolv partea mea 1/3. Si ceilalți care au drept la treimea lor vor clarificare, acte in regula etc.
Mira1925, utilizator
Am audit despre optioned de Iesire din Indiviziune?
Cum se procedează?
Am auzit între timp de posibilitatea de Ieșire din Indiviziune prin instanța? (Așa a sfătuit cadastristul!)
Cum se procedează? Ce documente sunt necesare?
(In acest moment nu pot obține acte de identitate de la toți proprietarii.)
In acest caz este posibil sa procedez singura?

Mira1925, utilizator