Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie unica venituri din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie unica venituri din dividende

In anul curent o persoana fizica a depus declaratia unica pentu cass aferent venituri din dividende realizate in 2017 si incasate in 2018; la completarea declaratiei s-a bifat la capitolul date privind cass estimata pe 2018 perioada de 10 luni, deoarece firma s-a infiintat in anul 2017 luna februarie si a obtinut profitul pe cele 10 luni.
Este corect cum s-a procedat si suma de plata a cass este de 1900 lei (10luni*sal.minim) sau trebuia calculat si declarat 2280 lei cat ar fi pe o perioada de 12 luni?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Nu are legatura cu numarul de luni in care a functionat firma in 2017. Venitul sub forma de dividende este venit al persoanei fizice in anul in care l-a incasat si daca acest venit pentru anul curent este cel puțin egal cu nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, recalculat corespunzător numărului de luni rămase din luna incasarii dividendelor până la sfârșitul anului fiscal, persoana fizica este obligata să depună declarația în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului pentru cass.
george-neagu, moderator