avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS dividende incasate in 2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS dividende incasate in 2017

In 2017 am incasat dividende mai mari decat plafonul de 12 salarii minime, dar in 2018 nu estimez sa incasez dividende. Trebuie sa depun declaratia unica 212 pana la 15 iulie? Trebuie sa platesc CASS 2280 lei pentru dividendele incasate in 2017?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:33, 15 Mai 2018
Da, o sa depuneti declaratia unica 212 pentru a inchide anul 2017 si veti plati cass pentru acel an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass la dividende eda_68 eda_68 Buna ziua Am o situatie: doi asociati vor sa-si ridice dividende (sunt peste 22800 lei) Asociatul 1 are in 2017 declarate venituri din act. independente in ... (vezi toată discuția)
Cass ptr tranzactii bursiere/dividende cand esti salariat roflorin roflorin Buna ziua, Avand in vedere noua legislatie bogata in articole, as dori sa stiu in mod clar daca ptr o persoana salariata cu norma intreaga (care deja plateste ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica venituri din dividende elena689 elena689 In anul curent o persoana fizica a depus declaratia unica pentu cass aferent venituri din dividende realizate in 2017 si incasate in 2018; la completarea ... (vezi toată discuția)