avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua,

in conditiile in care concediul postnatal a fost finalizat la data de 17.12.16, data din care am intrat in concediul de crestere copil, tatal renuntand la luna lui de concediu, eu pana cand pot sta in concediul de crestere copil? De la servici mi-au spus ca pana in 5.11.18, data la care face copilul 2 ani. Nu risc sa pierd o luna de indemnizatie (octombrie) daca ma intorc la lucru abia luna urmatoare, cum mi-au spus ei?
Cel mai recent răspuns: feeble92 , utilizator 16:32, 5 Octombrie 2018
Buna ziua.
Tind sa cred ca are dreptate angajatorul, trebuie sa reveni la munca cand implineste copilul doi ani
Oug. 111/2010
ART. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12
luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi
agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015
privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse
impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani,
în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
[ link extern ]
ART. 16
(1) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5)
încetează cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
...
@ feeble92

Tatal indeplineste conditiie pentru a intra in CCC si de a beneficia de indemnizatia CCC?
Tatal nu doreste sa-si ia CCC.
Eu am intrebat cu totul altceva , daca indeplineste sau nu conditiile ?

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil steef steef 1.In situatia in care mama nu a lucrat niciodata poate sa obtina aceasta indemnizatie? 2.Tatal lucreaza continuu de 15 ani.In aceasta situatie poate sa ... (vezi toată discuția)
Crestere copil gina68 gina68 In situatia in care nici unul dintre parinti nu a realizat venituri timp de 12 luni in ultimii 2 ani iar in prezent tatal lucreaza si este singurul ... (vezi toată discuția)
Indemnizație crestere copil Alina elena tudose Alina elena tudose Buna seara,poate lua tatăl indemnizația crestere copil daca deține O întreprindere individuală și a realizat venituri impozabile in ultimele 12 luni ... (vezi toată discuția)