Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abuz sau legal ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abuz sau legal ?

Un salariat are nevoie sa plece de la servici cu 5 minute inainte de terminarea programului. Patronul vrea ca pentru acele 5 minute salariatul sa stea 1 ora peste program in alta zi fara a fi platit in plus. mentionez ca plecarea salariatului cu 5 minute mai devreme nu afectarea in nici un fel activitatea societatii.
Este legala dorinta patronului
In primul rand nerespectarea programului poate atrage sanctiune disciplinara conform Codului Muncii.... (avertisment ,mustrare, taiere din venitul salarial...dar in niciun caz sclavie moderna )
Obligarea dumneavoastra la munca nerenumerata nu este prevazuta ca sanctiune disciplinara si nu este legala binenteles....

Puteti sa va adresati cu plangere la Inspectia Muncii !

Apropo dar ca veniti cu cel putin 15 minute inainte la program nu are nimic de comentat domnul patron ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Conform Codului Muncii, salariatului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:
a) obligatia de a realiza norma de munca sau, dupa caz, de a indeplini atributiile ce ii revin conform fisei postului;
b) obligatia de a respecta disciplina muncii;
c) obligatia de a respecta prevederile cuprinse in regulamentul intern, in contractul colectiv de munca aplicabil, precum si in contractul individual de munca.

Situatia descrisa de dvs ar trebui reglementata in regulamentul intern al angajatorului.
Bun. Asta cu sactiunile cf. Codului Muncii o stiu. Ce nu stiu este cum il trec in pontaj? 5 minute le trec ca si absente?( 7 ore si 55 minute prezent?) Patronul vrea sa-i taie 1 ora.
I se poate taia o ora , numai daca asa ceva este mentionat inregulamentul intern al angajatorului.