avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abuz sau legal ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abuz sau legal ?

Un salariat are nevoie sa plece de la servici cu 5 minute inainte de terminarea programului. Patronul vrea ca pentru acele 5 minute salariatul sa stea 1 ora peste program in alta zi fara a fi platit in plus. mentionez ca plecarea salariatului cu 5 minute mai devreme nu afectarea in nici un fel activitatea societatii.
Este legala dorinta patronului
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:28, 5 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In primul rand nerespectarea programului poate atrage sanctiune disciplinara conform Codului Muncii.... (avertisment ,mustrare, taiere din venitul salarial...dar in niciun caz sclavie moderna )
Obligarea dumneavoastra la munca nerenumerata nu este prevazuta ca sanctiune disciplinara si nu este legala binenteles....

Puteti sa va adresati cu plangere la Inspectia Muncii !

Apropo dar ca veniti cu cel putin 15 minute inainte la program nu are nimic de comentat domnul patron ?
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform Codului Muncii, salariatului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:
a) obligatia de a realiza norma de munca sau, dupa caz, de a indeplini atributiile ce ii revin conform fisei postului;
b) obligatia de a respecta disciplina muncii;
c) obligatia de a respecta prevederile cuprinse in regulamentul intern, in contractul colectiv de munca aplicabil, precum si in contractul individual de munca.

Situatia descrisa de dvs ar trebui reglementata in regulamentul intern al angajatorului.
Bun. Asta cu sactiunile cf. Codului Muncii o stiu. Ce nu stiu este cum il trec in pontaj? 5 minute le trec ca si absente?( 7 ore si 55 minute prezent?) Patronul vrea sa-i taie 1 ora.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
I se poate taia o ora , numai daca asa ceva este mentionat inregulamentul intern al angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Întârzieri zilnice ale unui salariat la locul de muncă. este corect să fie plătit doar pentru timpul efectiv lucrat? Ionela Brasov Ionela Brasov Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea situatie si va solicit parerile, intrucat doresc sa iau o decizie corecta: un salariat intarzie ZILNIC la locul de ... (vezi toată discuția)
Program lucru excesiv de strict BX BX O companie are sisteme de acces poarta care contorizeaza intrari/iesiri pesonal. Dupa acestea se face pontajul. Problema este ca la 1 min de intarziere sau de ... (vezi toată discuția)
Ore taiate din program Mario1208 Mario1208 Este legal sa mi se taie o ora din program pentru ca am intarziat in pauza 7 min ? (vezi toată discuția)