Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit 2019
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit 2019

Daca o societate cu activitate restaurant si hotel depaseste plafonul de impozit micro, va plati impozit 16% sau impozit specific ?
george-neagu, moderator
16% in 2018 si din 2019 impozit specific.

Legea nr. 170/2016 privind impozitul specific unor activităţi precizeaza ca verificarea indeplinirii conditiei este 31.12.2017. Deci daca la 31.12.2017 ati fost micro nu aplicati impozit specific in 2018.

Art. 1. - Dispoziţii generale
Prin derogare de la prevederile titlului II din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, prezenta lege reglementează impozitul specific pentru persoanele juridice române care desfăşoară activităţi corespunzătoare codurilor CAEN: 5510 - "Hoteluri şi alte facilităţi de cazare similare", 5520 - "Facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată", 5530 - "Parcuri pentru rulote, campinguri şi tabere", 5590 - "Alte servicii de cazare", 5610 - "Restaurante", 5621 - "Activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente", 5629 - "Alte servicii de alimentaţie n.c.a.", 5630 - "Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor".
......
Art. 3. - Contribuabili
Sunt obligate la plata impozitului specific unor activităţi, denumit în continuare impozit specific, în conformitate cu prevederile prezentei legi, persoanele juridice române care la data de 31 decembrie a anului precedent au îndeplinit, cumulativ, următoarele condiţii:
a) aveau înscrisă în actele constitutive, potrivit legii, ca activitate principală sau secundară, una dintre activităţile corespunzătoare codurilor CAEN prevăzute la art. 1;
b) nu se află în lichidare, potrivit legii.

Ioan Petru Butariu, Contabil