Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptie pornografie infantila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptie pornografie infantila

Buna ziua, imi poate explica un specialist aceasta sintagma:

<< În cazul infracțiunilor contra libertății și integrității sexuale, al celor de trafic și exploatare a persoanelor vulnerabile, precum și al infracțiunii de pornografie infantilă, săvârșite față de un minor, termenul de prescripție începe să curgă de la data la care acesta a devenit major. Dacă minorul a decedat înainte de împlinirea majoratului, termenul de prescripție începe să curgă de la data decesului.>>

cum adica pornografie infantila savarsita fata de un minor? nu toata pornografia infantila este fata de minori?

de exemplu daca o persoana descarca un film pornografic de pe internet cu un minor pe care nu-l cunoaste care e termenul de prescriptie? incepe sa curga de la data la care minorul necunoscut implineste 18 ani? sau expresia "savarsita fata de un minor" se refera la o situatie in care adultul este o componenta semnificativa in procesul pornografic? de exemplu il filmeaza pe minor sau are o relatie directa cu acesta, cum sunt cazurile in care sunt santajate minore de iubitii lor majori cu fotografii realizate chiar de acestea.

ce credeti?
Art. 374

Pornografia infantilă

(1) Producerea, deținerea, procurarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum și punerea la dispoziție, în orice mod, de materiale pornografice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.

(11) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (1) se pedepsește și îndemnarea sau recrutarea unui minor în scopul participării lui în cadrul unui spectacol pornografic, obținerea de foloase de pe urma unui astfel de spectacol în cadrul căruia participă minori sau exploatarea unui minor în orice alt fel pentru realizarea de spectacole pornografice.

(12) Vizionarea de spectacole pornografice în cadrul cărora participă minori se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârşite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

(3) Accesarea, fără drept, de materiale pornografice cu minori, prin intermediul sistemelor informatice sau altor mijloace de comunicaţii electronice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.

(31) Dacă faptele prevăzute la alin. (1), (11), (12) și (2) au fost săvârșite în următoarele împrejurări:

a) de către un membru de familie;

b) de către o persoană în a cărei îngrijire, ocrotire, educare, pază sau tratament se afla minorul sau de o persoană care a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;

c) fapta a pus în pericol viața minorului, limitele speciale ale pedepselor se majorează cu o treime.

(4) Prin materiale pornografice cu minori se înțelege orice material care prezintă un minor ori o persoană majoră drept un minor, având un comportament sexual explicit sau care, deși nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament, precum și orice reprezentare a organelor genitale ale unui copil cu scop sexual.

(41) Prin spectacol pornografic se înțelege expunerea în direct adresată unui public, inclusiv prin tehnologia informațiilor și comunicațiilor, a unui copil implicat într-un comportament sexual explicit ori a organelor genitale ale unui copil, cu scop sexual.

------

din ce-am boldat reiese foarte clar ca nu trebuie sa produci nimic, simpla stocare de astfel de materiale pornografice pe computer atrage pedeapsa de 2-7 ani fara sa fii protagonist.
Ok, sa admitem ca pedeapsa pe NCP este de la 2 la 7 ani pentru stocare. Din cate am inteles, faptele se petreceau pe VCP, care nu prevedea asa ceva (nu stiu ce alte legi mai existau in privinta asta). Plus ca nu cel care a stocat materialele a comis abuzurile, cel putin asta nu reiese din ce ati spus mai sus.
nu, nu-i acuzat de productie, exclusiv download. dar as mai avea o intrebare.
daca incepe procesu acum, se va judeca dupa conditiile mai favorabile, se poate lua prescriptia din vechiul cod (fara incepere dupa majorat) si pedeapsa din actualul cod (2-7 ani, pe vechiul cod era 3-12 ani). astfel incat sa se prescrie fapta dupa 8 ani de cand s-a oprit sa downloadeze? sau trebuie sa judece unitar, gen si pedeapsa si prescriptia tre sa fie din acelasi cod, nu se pot combina?
Chestia cu legea mai favorabila este o chestiune complicata, dar avocatul poate pleda ca trebuie judecat dupa VCP (sau ce legi mai erau pe atunci, de ex. Legea 161/2003 art. 51).
tgeorgescu, utilizator
<<precum și al infracțiunii de pornografie infantilă, săvârșite față de un minor, termenul de prescripție începe să curgă de la data la care acesta a devenit major. >>

da, e stupid formulat doar in cazul download-urilor de materiale in care nu cunosti minorul.
din textul de mai sus s-ar putea intelege, de exemplu, ca daca io downloadez astazi un film pornografic cu un minor filmat in anul 1990 care a implinit 18 ani in 1995, ar inseamna ca fapta mea deja s-a prescris in anul 2003 (1995+8).

al doilea motiv pentru care-i foarte stupid e ca toate faptele de pornografie infantila sunt savarsite fata de un minor.
ar trebui sesizata CCR