Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutorul de integrare profesionala reprezinta vechime ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutorul de integrare profesionala reprezinta vechime in munca?

Daca am beneficiat in anul 1999 de ajutor de integrare profesionala conform Legii nr. 1/1991, pot valorifica respectiva perioada la trecerea intr-o treapta superioara de salarizare? As avea 15 ani vechime. Dar la calcularea zilelor de concediu? Mentionez ca sunt bugetara.
Multumesc frumos!
In cazul in care o persoana a beneficiat de indemnizatie de somaj intr-o anumita perioada de timp, acea perioada va fi considerata vechime in munca numai daca drepturile aferente s-au primit sub imperiul Legii 1/1991, deoarece, potrivit art. 15 din acest act normativ, perioada pentru care o persoana este indreptatita sa primeasca ajutor de somaj sau de integrare profesionala constituie vechime in munca."
[ link extern ]