avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Magazin online
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Magazin online

Buna seara,

M-ar interesa si pe mine niste detalii, cu privire la o activitate pe internet:
-doresc sa creez un magazin online de vanzari (comert electronic, pe nivel local Europa sau chiar global) si doresc sa stiu daca as putea desfasura aceasta activitate, in conditiile in care nu detin o firma (SRL, SRL D, PFA...)?
-in acelasi sens, banii cu care clientii platesc produsele comandate de pe website-ul meu, se pot transfera intr-un cont IBAN pe persoana fizica?!
-trebuie sa includ in termeni si conditii ca sunt persoana fizica si cine este de acord cu o potentiala colaborare cu mine (de a cumpara), trebuie sa ideplineasca termenii si conditiile impuse de mine (care sa nu fie abuzive sau ilegale, logic!) ?
-daca intr-o anume tara de pe mapamond, anumiti termeni si conditii care sunt legali in Romania si UE, nu sunt acceptati in acele tari, pot avea efecte negative asupra mea?

Doresc sa stiu aceste detalii, fiindca sunt interesat sa fiu in legalitate din punct de vedere juridic!
Va multumesc si astept un raspuns!!!
Cel mai recent răspuns: oanaoana73 , utilizator 10:11, 17 Decembrie 2018
Buna ziua.
Nu puteti desfasura niciun fel de activitati, atata timp cat acestea nu sunt autorizate de DSP.DSV.ITM,APM.
Autorizarea activitatilor se poate face la infiintarea unei firme, sau ulterior, printr-o declaratie tip(formular onrc).
Asadar, este obligatoriu sa infiintati un SRL/PFA, daca doriti sa va deschdeti un magazin online
Buna ziua,

Dupa ce infiintez firma, de ce aprobari as mai avea nevoie? Avand in vedere ca doresc ca produsele vandute sa fie neperisabile, aici neavand nevoie de aprobari DSV, DSP si chiar APM, cred

Multumesc pt raspuns
Buna seara,

Website-ul si gazduirea sa, trebuiesc cumparate tot pe SRL, sau se pot achizitiona si ca persoana fizica?

Multumesc
daca nu sunt produse ce sa necesite dsv, ele trebuie sa fie insotite de certificate de calitate si conformitate
normal ar fi sa fie achizitionate pe firma. altfel, trebuie un contract de comodat, inchiriere, etc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comercializare produse alimentare online ioanavasile ioanavasile Buna ziua, As dori sa stiu ce acte imi sunt necesare pentru distribuirea vs comercializare unor produse alimentare deja impachetate in mediul online. ... (vezi toată discuția)
Activitate ecomomica persoana fizica: magazin online costi4 costi4 Buna ziua, Doresc sa intreb daca o persoana fizica, nu PFA, poate sa detina un magazin online prin care sa vanda diverse produse. (sa desfasoare deci o ... (vezi toată discuția)
Infiintare magazin online cristina69 cristina69 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti ptr. a deschide un magazin electronic online, ca si persoana fizica ce conditii trebuie sa indeplinesc? (vezi toată discuția)