Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Magazin online
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Magazin online

Buna seara,

M-ar interesa si pe mine niste detalii, cu privire la o activitate pe internet:
-doresc sa creez un magazin online de vanzari (comert electronic, pe nivel local Europa sau chiar global) si doresc sa stiu daca as putea desfasura aceasta activitate, in conditiile in care nu detin o firma (SRL, SRL D, PFA...)?
-in acelasi sens, banii cu care clientii platesc produsele comandate de pe website-ul meu, se pot transfera intr-un cont IBAN pe persoana fizica?!
-trebuie sa includ in termeni si conditii ca sunt persoana fizica si cine este de acord cu o potentiala colaborare cu mine (de a cumpara), trebuie sa ideplineasca termenii si conditiile impuse de mine (care sa nu fie abuzive sau ilegale, logic!) ?
-daca intr-o anume tara de pe mapamond, anumiti termeni si conditii care sunt legali in Romania si UE, nu sunt acceptati in acele tari, pot avea efecte negative asupra mea?

Doresc sa stiu aceste detalii, fiindca sunt interesat sa fiu in legalitate din punct de vedere juridic!
Va multumesc si astept un raspuns!!!
Buna ziua.
Nu puteti desfasura niciun fel de activitati, atata timp cat acestea nu sunt autorizate de DSP.DSV.ITM,APM.
Autorizarea activitatilor se poate face la infiintarea unei firme, sau ulterior, printr-o declaratie tip(formular onrc).
Asadar, este obligatoriu sa infiintati un SRL/PFA, daca doriti sa va deschdeti un magazin online
Buna ziua,

Dupa ce infiintez firma, de ce aprobari as mai avea nevoie? Avand in vedere ca doresc ca produsele vandute sa fie neperisabile, aici neavand nevoie de aprobari DSV, DSP si chiar APM, cred

Multumesc pt raspuns
Buna seara,

Website-ul si gazduirea sa, trebuiesc cumparate tot pe SRL, sau se pot achizitiona si ca persoana fizica?

Multumesc
daca nu sunt produse ce sa necesite dsv, ele trebuie sa fie insotite de certificate de calitate si conformitate
normal ar fi sa fie achizitionate pe firma. altfel, trebuie un contract de comodat, inchiriere, etc