Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Anulare sold creditor pt furnizori neachitati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Anulare sold creditor pt furnizori neachitati

In baza carei legi fiscale se anuleaza in contabilitate furnizorii neachitati?
george-neagu, moderator
Conform Codului civil, creantele comerciale se prescriu in 3 ani. Asta inseamna ca, de la data anularii in contabilitate, cum ziceti, in urma cu trei ani sa nu fie nicio notificare din partea furnizorului referitoare la suma datorata.
nu am primit nici extras confirmare sold debit nici alte notificari! va multumesc, pt raspuns