avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Anulare sold creditor pt furnizori neachitati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Anulare sold creditor pt furnizori neachitati

In baza carei legi fiscale se anuleaza in contabilitate furnizorii neachitati?
Ultima modificare: Joi, 11 Octombrie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: badila steluta , utilizator 22:05, 10 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform Codului civil, creantele comerciale se prescriu in 3 ani. Asta inseamna ca, de la data anularii in contabilitate, cum ziceti, in urma cu trei ani sa nu fie nicio notificare din partea furnizorului referitoare la suma datorata.
nu am primit nici extras confirmare sold debit nici alte notificari! va multumesc, pt raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma cu datorii - extras cont furnizor s_chance s_chance Buna ziua, firma la care sunt asociat are o datorie pana in 7000 ron la unul din furnizori, fiind de altfel si singura datorie a firmei. Afacerea a mers f ... (vezi toată discuția)
Perioada prescriptie marysimo marysimo In februarie 2010 am inteles ca banca la care am contractat un credit pentru nevoi personale a vandut creditul unei firme de recuperari. Pana in prezent, timp ... (vezi toată discuția)
Datorii de 3 ani. sa le platesc? ministru_ ministru_ Buna ziua! Am si eu o problema. Zilele trecute mi-a venit o notificare de la un fost furnizor cum ca nu am achitat 2 facturi intocmite in luna februarie 2006. ... (vezi toată discuția)