Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... masa si cazare - pentru vouchere ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

masa si cazare - pentru vouchere ?

Buna ziua !
Unitatea noastra urmeaza sa distribuie la salariati voucherele de vacanta.
Fiecare salariat trebuie sa spuna daca doreste sa primeasca sau nu vouchere,
avand in vedere ca acestea se impoziteaza,
iar salariatii vor primi mai putini bani la salariu.

Va rugam sa ne ajutati cu cateva raspunsuri:
- este obligatoriu ca aceste vouchere sa fie folosite pentru masa si cazare ?
sau se pot folosi doar pentru masa ?
- daca un salariat nu le foloseste,
le poate returna la unitate.
Ce va face unitatea cu aceste vouchere ?
Cui i le va returna ?
Unitatea va primi bani inapoi pentru voucherele achizitionate
si refuzate de salariati ?

oanaportar, utilizator
Va rugam sa ne ajutati cu cateva raspunsuri:
- este obligatoriu ca aceste vouchere sa fie folosite pentru masa si cazare ?
sau se pot folosi doar pentru masa ?

Pachetul de servicii turistice care poate fi achiziționat pe baza voucherelor de vacanță poate cuprinde servicii de cazare, alimentație publică, transport, tratament balnear, agrement.

- daca un salariat nu le foloseste,
le poate returna la unitate.
Ce va face unitatea cu aceste vouchere ?
Cui i le va returna ?
Unitatea va primi bani inapoi pentru voucherele achizitionate
si refuzate de salariati ?

La sfârșitul perioadei de valabilitate, la data stabilită de angajator sau la data încetării raporturilor de muncă, beneficiarul are obligația să restituie angajatorului voucherele de vacanță pe suport hârtie acordate pentru anul în curs și neutilizate ori necuvenite, potrivit prevederilor legale.
Dar angajatorul cum va recupera banii dati pe voucherele de vacanta ?
pentru ca institutia ramane incarcata
cu voucherele nefolosite de salariati,
vouchere pentru care institutia a dat bani pentru tiparire, ....

Ce va face institutia cu voucherele nefolosite si returnate de salariati ?
adica, ca sa fiu mai bine inteleasa, ce vreu sa mi se raspunda:
cui ii va restitui angajatorul acele vouchere nefolosite de angajati ?
si
cine ii va plati angajatorului contravaloarea voucherelor nefolosite si restituite de angajati ?
oanaportar, utilizator
Institutia de unde isi poate recupera banii pe vouchere ?
Acest lucru nu am inteles.
Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns.