Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vouchere de vacanta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vouchere de vacanta

Buna ziua ! Daca anul acesta voi primi vouchere de vacanta , pentru anul 2020-2021, si inainte de sfarsitul anului (luna Decembrie), voi iesi la pensie, cum se procedeaza cu voucherele de vacanta?
ancutacostel, utilizator
La sfârșitul perioadei de valabilitate, la data stabilită de angajator sau la data încetării raporturilor de muncă, beneficiarul are obligația să restituie angajatorului voucherele de vacanță pe suport hârtie acordate pentru anul în curs și neutilizate ori necuvenite, potrivit prevederilor legale.
Mulumesc pentru raspuns dar, daca le-am utilizat pe toate in vacanta de vara 2020 cum procedez, restitui banii inapoi ?
Bună ziua,

Va rog sa ma ajutați și pe mine cu un răspuns la următoarea situatie
Sunt în concediu de creștere copil din 1.04.2020, Compania la care lucrez a început distribuirea voucherelor de vacanta pentru anul 2019 în luna iunie 2020.
Eu nu am beneficiat de aceste vouchere pe motiv " contract suspendat".
Va rog sa mi spuneți dacă au procedat corect și dacă am vreo posibilitate legala de a beneficia de aceste vouchere.
Mulțumesc
oana_tudorie, utilizator