Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmaș pentru copii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmaș pentru copii

Copiii care sunt studenti si primesc pensie de urmaș , pot sa se angajeze pe perioada studentiei si sa nu i se taie pensia?
Da, pot face acest lucru.

1. Pensia de urmas poate fi cumulata cu orice alt venit indiferent de sursa sau de cuantumul acestuia.

2. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
....
b) dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani;

Art. 118
(1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, așa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
....
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).