Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sa construiesc pe acest teren ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sa construiesc pe acest teren ?

Buna ziua,
Nu am avut inca timp sa ajung la primarie sa incep demersul pentru actele de impartire a terenului.
O sa intru in posesia unui teren intravilan de 453 mp la marginea Bucurestiului, acum situat in camp. La o distanta de 50 metri de viitorul meu teren sunt case construite.
In momentul de fata terenul face parte dintr-o bucata mai mare de teren de 997 mp (metri patrati) cu latura de aproximativ 30 metri, care urmeasa sa il impartim si eu sa primesc 453 mp.
In acte scrie ca regimul economic conform PUG - zona mixta M3 sau sona culoarelor de protectie fata de infrastructura tehnica V5.
Regim de inaltime maxim P+4E.
Potrivit regulamentului de urbanism elaborat pentru subzona M3 suprafata minima a unei parcele construibile este de 500 mp.
Initial s-a dorit impartirea terenului in 3 bucati si s-a scos un certificat de urbanism pentru impartire si in acel act scrie ce am mentionat mai sus.
Ce poate sa insemne "culoar de protectie fata de infrastructura V5" ?
Este posibil sa nu am voie sa construiesc pe acest teren ?
Din cate am mai auzit nu exista PUZ pentru aceasta zona. Pot sa construiesc o casa fara acest PUZ ?

Multumesc, astept sfaturi si intrebari.
Am gasit undeva urmatoarele:
"Prin OUG 7 / 2 februarie 2011, Guvernul a modificat Legea nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului si urbanismul.

Planurile Urbanistice Zonale (PUZ-urile), indispensabile pentru trecerea terenului din extravilan in intravlian, nu vor mai putea fi initiate de privati decat in cazuri de construire a unor obiective de interes major (cu cel putin 10.000 mp pentru functiuni de locuire).

Persoanele interesate de achizitionarea unui lot de teren pentru construirea unei case trebuie sa se asigure ca exista deja PUZ aprobat."

Inteleg ca daca nu exista PUZ nu se poate construii prin nici un alt artificiu.
Conform HOTÃRÂRE Nr. 525 Republicată ; din 27 iunie 1996 pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism :
"Procentul de ocupare a terenurilor (POT)
Procentul maxim de ocupare a terenurilor se stabileşte în funcţie de destinaţia zonei în care urmează să fie amplasată construcţia şi de condiţiile de amplasare în cadrul terenului, după cum urmează:
2.1 - Destinaţia zonei în care urmează să fie amplasată construcţia:
2.1.1 - Zone centrale - 80%
2.1.2 - Zone comerciale - 85%
2.1.3 - Zone mixte - 70%
2.1.4 - Zone rurale - 30%
2.1.5 - Zone rezidenţiale
- zonă exclusiv rezidenţială cu locuinţe P, P+1, P+2 - 35% 2.1.5
- zonă rezidenţială cu clădiri cu mai mult de 3 niveluri - 20% 2.1.5
- zonă predominant rezidenţială (locuinţe cu dotări aferente) - 40%
2.1.6 - Zone industriale - pentru cele existente
- nu este prevăzut un procent maxim de ocupare a terenului
- pentru cele propuse
- procentul maxim de ocupare a terenului se stabileşte prin studiu de fezabilitate
2.1.7 - Zone de recreere
- nu este prevăzut un grad maxim de ocupare a terenului."

Daca in certificatul de urbanism scrie ca regimul de inaltine este P+4E rezulta din ce scie mai sus ca ma incadrez la cei 20%. Adica 453 mp x 20% = 90.6 mp suprafata maxima pentru amprenta pe teren.
Am dreptate ?
scarabeul1984 a scris:

Potrivit regulamentului de urbanism elaborat pentru subzona M3 suprafata minima a unei parcele construibile este de 500 mp.

Este foarte clar....dar cum se permite impartirea terenului de 960 mp in 2 loturi neconstruibile(sub 500 mp). Pe un teren clasificat neconstruibil NU puteti construi nimic, indiferent de POT!