avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Infiintare SRL
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Infiintare SRL

Buna ziua,

vreau sa deschid un Srl si sa ma apuc de transportat marfa cu carosata de 3,5 T.

Si am urmatoarele intrebari :

1. de ce cod CAEN am nevoie ca sa pot presta servicii de transport marfa intern + international

2. Cum este mai bine sa trec masina pe firma sau sa o tin pe persoana fizica si sa o inchiriez la firma (Care sunt avantajele si dezanvantajele).

3. Am ajuns si la a 3-a intrebare care suna in felul urmator,

Ce beneficiu am daca firma este platitoare de tva sau nu ? Din cate am reusit sa ma documentez sunt 2 categorii :

-platitoare de tva si - neplatitoare de tva pana la profit de 65.000 Euro.

Va multumesc pentru timp si o zi placuta.
Cel mai recent răspuns: catara2 , utilizator 17:04, 18 Octombrie 2018
1. CAEN 4941 Transporturi rutiere de marfuri
Aceasta clasa include:
-toate activitatile de transport rutier de marfuri:
-transportul bustenilor
-transportul marfurilor
-transportul cu mijloace frigorifice
-transporturi grele
-transport de marfa in vrac, inclusiv in autocisterne, inclusiv a celor de colectare a laptelui de la ferme
-transportul autoturismelor
-transportul reziduurilor si deseurilor, exclusiv activitati de colectare sau eliminare
Aceasta clasa include de asemenea:
-inchirieri de camioane cu sofer
-transportul marfurilor cu vehicule cu tractiune animala sau umana

Aceasta clasa exclude:
-transportul bustenilor in incinta padurii, ca parte a operatiunilor forestiere, vezi 0240
-distribuirea apei prin utilizarea de camioane cisterna, vezi 3600
-exploatarea instalatiilor pentru manipularea marfurilor in terminale, vezi 5221
-activitati de ambalare in vederea transportului, vezi 5229
-activitati postale si de curierat, vezi 5310, 5320
-transportul deseurilor, ca parte integrata a activitatii de colectare a deseurilor, vezi 3811, 3812

2. Masina o puteti trece pe societate ... astfel, cheltuielile,impozitul cu masina pot fi decontate.
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
S-ar putea un raspuns si la a 3-a intrebare?
Pentru transporturile intracomunitare trebuie sa fiti platitor de TVA chiar daca nu ati depasit plafonul de 300.000 lei.

De asemenea, daca partenerii din tara sunt in majoritatea lor platitori de TVA, e bine sa fiti la fel.
Multumesc frumos! O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen pentru transportul de produse farmaceutice clim_stefan clim_stefan Buna seara, am tot cautat codul caen pentru aceasta activitate si nu am gasit nimic. In principiu as vrea sa fac transport de produse farmaceutice de la ... (vezi toată discuția)
Codul caen 4941 de transport marfuri l5843n978 l5843n978 codul caen 4941 transport marfuri imi permite sa comercializez marfa pe care o transport ? (vezi toată discuția)
Cod caen transport lemn ndrrl ndrrl buna ziua. am o masina basculabila personala si un srl cu activitati mixte agricole. stiu ca s-a schimbat legea privind transportul de lemn din gater la ... (vezi toată discuția)