avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel de companie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel de companie

este obligatoriu ca o organizatie cu un numar de angajati mai mare de 100 sa aiba contract colectiv de munca sau regulamentul intern este suficient?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:17, 17 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este obligatoriu sa existe incheiat c.c.m. la nivel de angajator. Poate fi suficient regulamentul intern si dovada ca in urma negocierilor nu s-a ajuns la un acord comun cu privire la incheierea unui c.c.m.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Octombrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca rambela rambela O societate comerciala cu capital de stat avand peste 100 de angajati , fara contract colectiv de munca.Este normal ? Ce este de facut ? (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca andad andad Buna ziua! Am si eu cateva intrebari: 1.Daca exista un Regulament Intern (firma are 40 salariati), este obligatoriu un Contract Colectiv de Munca? 2. ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca categ categ Va rog sa-mi spuneti daca este posibil si legal, ca o societate bancara, cu capital strain, care activeaza in Romania, sa nu aiba incheiat un Contract Colectiv ... (vezi toată discuția)