Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel de companie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel de companie

este obligatoriu ca o organizatie cu un numar de angajati mai mare de 100 sa aiba contract colectiv de munca sau regulamentul intern este suficient?
multumesc
Nu este obligatoriu sa existe incheiat c.c.m. la nivel de angajator. Poate fi suficient regulamentul intern si dovada ca in urma negocierilor nu s-a ajuns la un acord comun cu privire la incheierea unui c.c.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic