Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Actiunea pentru restituirea imprumutului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Actiunea pentru restituirea imprumutului

Buna ziua. O problema.
Un prieten de-al meu a imprumutat pe cineva cu 8000 dolari. Actul este inscris sub semnatura privata cu un singur martor si suna cam asa:

Conventie,
Subsemnatul X, datele de identificare, am imprumutat pe Y, datele de identificare, cu suma de 8000 dolari SUA (opt mii dolari) incepand cu data de_____ pana in data de.
Am imprumutat Martor Am primit
x z y

Sunt sanse de castig tinand cont ca cel imprumutat nu vrea sa dea banii? Inca nu stiu daca recunoaste inscrisul sau nu. Tinand cond de cum a fost conceput acest asa zis contract intra sub incidenta art. 1179 si 1180 C. civ., credeti ca e un contract sinalagmatic? Prin expertiza sunt sanse de castig?

Va multumesc.
atita timp cit actul este scris de mina celui imprumutat, sansele de a va recupera banii prin intermediul instantei de judecata sint mari.
Expertiza grafologica o puteti cere in cazul in care paratul(in speta de fata imprumutatul)contesta inscrisul.
Aceasta conventie este scrisa de mana celui imprumutat.
Alte sfaturi mai puteti da?
Inca un lucru. Cel care a imprumutat banii are sanse sa scape de plata taxei de timbru, tinand cont ca are o pensie mica?

Multumesc tuturor pt raspunsuri si numai bine la toti.
cf art. 21 din Lg. nr. 146/1997 pers fizice pot beneficia de scutiri, reduceri, esalonari sau amanari pentru plata taxelor judiciare de timbru, in conditiile Ordonantei de urgenta nr. 51/2008 priv ajutorul public judiciar in materie civila .