Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Dosar preturi de transfer
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Dosar preturi de transfer

Buna ziua!

Mi-a fost recent solicitat de catre autoritatile fiscale un dosar de preturi de transfer pentru anul precedent.

Ce presupune mai exact acest dosar? Care sunt consecintele in cazul in care nu il vom realiza pana la data impusa de ei?
Salutare!

Dosarul prețurilor de transfer este un document prin intermediul căruia orice contribuabil care desfășoară tranzacții cu persoane afiliate justifica prețurile tranzacțiilor respective și demonstrează ca a respectat preturile de piața.

În cazul în care acesta nu prezintă în termen dosarul prețurilor de transfer, autoritățile fiscale pot aplica amenzi contravenționale de până la 27.000 RON. În plus, acestea pot efectua ajustări de prețuri de transfer si pot stabili plata unui impozit pe profit suplimentar, penalități, majorări de întârziere și dobânzi care sunt aproape imposibil de contestat.-[ link extern ]
Mihail Stanescu, utilizator