Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorare pensii din fostele grupe I si II de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorare pensii din fostele grupe I si II de munca

Buna ziua!
-Sunt pensionar din 2004,cu vechime integrala de munca;
-Am lucrat in fosta grupa I de munca un numar de ani care ma incadreaza in Precizarile CNPAS privind beneficiarii OUG 100/2008,ani care sunt mentionati in Carte de munca personala si in Decizia de pensionare;
-Conform OUG100/2008 trebuia sa se aplice o majorare a punctajului pensiei din luna oct.2009,cea ce nu s-a intamplat;
-Am aflat ca ordonanta mentionata mai sus este completata de OUG 209/2008 ,care modifica anumite termene de aplicare privind problema in discutie.
Intrucat sunt intro confuzie de interpretare legislativa,va rog sa-mi spuneti daca noul termen de aplicare a majorarii este 1 ianuarie 2010,sau oricand dupa 1 ian?

Va multumesc!
Drepturile de pensie rezultate din aplicarea OUG nr. 209/2008 se acorda incepand cu luna ianuarie 2010.
Termenele despre care vorbiti au fost stabilite prin acte interne, prin urmare prin acte care nu sunt opozabile tertilor.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc mult, Doamna Consilier!