avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorare pensii din fostele grupe I si II de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorare pensii din fostele grupe I si II de munca

Buna ziua!
-Sunt pensionar din 2004,cu vechime integrala de munca;
-Am lucrat in fosta grupa I de munca un numar de ani care ma incadreaza in Precizarile CNPAS privind beneficiarii OUG 100/2008,ani care sunt mentionati in Carte de munca personala si in Decizia de pensionare;
-Conform OUG100/2008 trebuia sa se aplice o majorare a punctajului pensiei din luna oct.2009,cea ce nu s-a intamplat;
-Am aflat ca ordonanta mentionata mai sus este completata de OUG 209/2008 ,care modifica anumite termene de aplicare privind problema in discutie.
Intrucat sunt intro confuzie de interpretare legislativa,va rog sa-mi spuneti daca noul termen de aplicare a majorarii este 1 ianuarie 2010,sau oricand dupa 1 ian?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: cocos44 , utilizator 21:53, 11 Noiembrie 2009
Drepturile de pensie rezultate din aplicarea OUG nr. 209/2008 se acorda incepand cu luna ianuarie 2010.
Termenele despre care vorbiti au fost stabilite prin acte interne, prin urmare prin acte care nu sunt opozabile tertilor.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc mult, Doamna Consilier!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorare pensii din fostele grupe de munca cocos44 cocos44 Buna ziua! Majorarea pensiilor pentru cei care au activat in fostele grupe de munca inainte de 2001 este reglementata juridic de OUG100/2008,OUG 209si Legea ... (vezi toată discuția)
Oug 100/2008 zet_alina zet_alina Persoanele care au lucrat mai putin de 5 ani in grupa I nu beneficiaza de prevederile OUG 100/2008? Ce act normativ si art. prevede aceasta limitare? (vezi toată discuția)
Oug 209 simionnicolae simionnicolae am beneficiat de oug 100 data inscrierii la pensie ese 2004 cand pot beneficia de l218? (vezi toată discuția)