avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... MAJORARE PENSII DIN FOSTELE GRUPE DE MUNCA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

MAJORARE PENSII DIN FOSTELE GRUPE DE MUNCA

Buna ziua!
Majorarea pensiilor pentru cei care au activat in fostele grupe de munca inainte de 2001 este reglementata juridic de OUG100/2008,OUG 209si Legea 218/2008.
Personal ma incadrez in criteriile legislatiei de recalculare a pensiei si avand in vedere ca sunt pensionat in anul 2005,am asteptat majorarea incepand cu 1 ian.2010,fapt care nu s-a intamplat.
Intrebare:au aparut alte acte juridice care anuleaza calendarul acordarii majorarilor,sau noul buget blocheaza orice majorare di surse bugetare?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:15, 21 Ianuarie 2010
Nu s-a modificat nicio prevedere legala. Platile neefectuate pana in prezent se datoreaza adoptarii cu foarte mare intarziere a celor doua legi privitoare la cele doua bugete.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Din nou ,buna seara Doamna Consilier,
In acest moment,mai mult intamplator,am aflat de OUG 114/2009,care "impinge"aplicarea majorarii beneficiarilor de grupe de munca,la 1 ian.2011!
Sa fim sanatosi!

Inca o data,va multumesc!
OUG nr. 114/2009 amana aplicarea prevederilor art. II din OUG nr. 209/2008. Articolul I din acest act normativ se aplica. Veti primi punctajul suplimentar aferent activitatii desfasurate in grupe de munca anul acesta.
Va doresc sa-l primiti cat mai curand.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorare pensii din fostele grupe i si ii de munca cocos44 cocos44 [b]Buna ziua![/b] -Sunt pensionar din 2004,cu vechime integrala de munca; -Am lucrat in fosta grupa I de munca un numar de ani care ma incadreaza in ... (vezi toată discuția)
Oug 209 simionnicolae simionnicolae am beneficiat de oug 100 data inscrierii la pensie ese 2004 cand pot beneficia de l218? (vezi toată discuția)
Oug nr. 209/2008 iancutuila iancutuila doresc sa stiu cand se va pune in aplicare OUG 209/2008 cu mentiunea ca am lucrat in grupa II de munca aproximativ 30 de ani de unde rezulta un spor de 7.3 ani ... (vezi toată discuția)