Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... MAJORARE PENSII DIN FOSTELE GRUPE DE MUNCA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

MAJORARE PENSII DIN FOSTELE GRUPE DE MUNCA

Buna ziua!
Majorarea pensiilor pentru cei care au activat in fostele grupe de munca inainte de 2001 este reglementata juridic de OUG100/2008,OUG 209si Legea 218/2008.
Personal ma incadrez in criteriile legislatiei de recalculare a pensiei si avand in vedere ca sunt pensionat in anul 2005,am asteptat majorarea incepand cu 1 ian.2010,fapt care nu s-a intamplat.
Intrebare:au aparut alte acte juridice care anuleaza calendarul acordarii majorarilor,sau noul buget blocheaza orice majorare di surse bugetare?
Nu s-a modificat nicio prevedere legala. Platile neefectuate pana in prezent se datoreaza adoptarii cu foarte mare intarziere a celor doua legi privitoare la cele doua bugete.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Din nou ,buna seara Doamna Consilier,
In acest moment,mai mult intamplator,am aflat de OUG 114/2009,care "impinge"aplicarea majorarii beneficiarilor de grupe de munca,la 1 ian.2011!
Sa fim sanatosi!

Inca o data,va multumesc!
OUG nr. 114/2009 amana aplicarea prevederilor art. II din OUG nr. 209/2008. Articolul I din acest act normativ se aplica. Veti primi punctajul suplimentar aferent activitatii desfasurate in grupe de munca anul acesta.
Va doresc sa-l primiti cat mai curand.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea