Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea pe drumurile publice al unui autovehicul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea pe drumurile publice al unui autovehicul sub efectul substantelor psihoactive. Mai precis pozitiv pe thc.

Acum 3 luni la un control de rutina al pilitiei igpr a1 am fost testat cu aparatul etilotest iar rezultatul fiind zero(0). Dar nu aici e problema. Am fost testat cu acel aparat drugtest iar rezultatul fiind pozitiv THC-5 canabis. Am fost dus la IML pt recoltarea probelor biologice.
Ce se poate face in acest caz???!
Multumesc
Nicolae m ionut, utilizator
Cel mai posibil s-a deschis un dosar penal pe numele dvs. pentru consum de droguri in baza buletinului de analiza trimis de politie la parchet.
Codul rutier face referire la condus autovehicule dupa consum de alcool si dupa consum de droguri, respectiv sub influenta alcoolului si sub influenta drogurilor.
Va multumesc pentru ajutor dl Popa
Am primit o dovada fara drept de circulatie. Iar pe ea scria clar.. dosar penal nr..()
Dar nelamururirea mea este urmatoarea ; cat timp va fi retinut permisul, reexaminare, inchisoare cu suspendare??!..ce va fi ?

POPA GHEORGHE a scris:

Cel mai posibil s-a deschis un dosar penal pe numele dvs. pentru consum de droguri in baza buletinului de analiza trimis de politie la parchet.
Codul rutier face referire la condus autovehicule dupa consum de alcool si dupa consum de droguri, respectiv sub influenta alcoolului si sub influenta drogurilor.

Vi s-a intocmit dosar penal si se vor face cercetarii sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 336 alin. 2 c.p. Cat dureaza cercetarile aveti dreptul de conducere suspendat. Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.

Dle Popa, legislatia din Romania nu sanctioneaza consumul de droguri ca infractiune distincta, in schimb sanctioneaza detinerea de droguri indiferent de cantitate si pentru scopul pentru care se face, inclusiv ptr. consumul propriu.
Oricum, nu este cazul in speta de fata.
Pe de alta parte, infractiunile rutiere sunt cuprinse in codul penal, nu in OUG 195/2002.
POPA GHEORGHE a scris:

Cel mai posibil s-a deschis un dosar penal pe numele dvs. pentru consum de droguri in baza buletinului de analiza trimis de politie la parchet.
Codul rutier face referire la condus autovehicule dupa consum de alcool si dupa consum de droguri, respectiv sub influenta alcoolului si sub influenta drogurilor.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~