avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea pe drumurile publice al unui autovehicul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea pe drumurile publice al unui autovehicul sub efectul substantelor psihoactive. Mai precis pozitiv pe thc.

Acum 3 luni la un control de rutina al pilitiei igpr a1 am fost testat cu aparatul etilotest iar rezultatul fiind zero(0). Dar nu aici e problema. Am fost testat cu acel aparat drugtest iar rezultatul fiind pozitiv THC-5 canabis. Am fost dus la IML pt recoltarea probelor biologice.
Ce se poate face in acest caz???!
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 18 Octombrie 2018
Nicolae m ionut, utilizator
Cel mai posibil s-a deschis un dosar penal pe numele dvs. pentru consum de droguri in baza buletinului de analiza trimis de politie la parchet.
Codul rutier face referire la condus autovehicule dupa consum de alcool si dupa consum de droguri, respectiv sub influenta alcoolului si sub influenta drogurilor.
Va multumesc pentru ajutor dl Popa
Am primit o dovada fara drept de circulatie. Iar pe ea scria clar.. dosar penal nr..()
Dar nelamururirea mea este urmatoarea ; cat timp va fi retinut permisul, reexaminare, inchisoare cu suspendare??!..ce va fi ?

POPA GHEORGHE a scris:

Cel mai posibil s-a deschis un dosar penal pe numele dvs. pentru consum de droguri in baza buletinului de analiza trimis de politie la parchet.
Codul rutier face referire la condus autovehicule dupa consum de alcool si dupa consum de droguri, respectiv sub influenta alcoolului si sub influenta drogurilor.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vi s-a intocmit dosar penal si se vor face cercetarii sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 336 alin. 2 c.p. Cat dureaza cercetarile aveti dreptul de conducere suspendat. Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dle Popa, legislatia din Romania nu sanctioneaza consumul de droguri ca infractiune distincta, in schimb sanctioneaza detinerea de droguri indiferent de cantitate si pentru scopul pentru care se face, inclusiv ptr. consumul propriu.
Oricum, nu este cazul in speta de fata.
Pe de alta parte, infractiunile rutiere sunt cuprinse in codul penal, nu in OUG 195/2002.
POPA GHEORGHE a scris:

Cel mai posibil s-a deschis un dosar penal pe numele dvs. pentru consum de droguri in baza buletinului de analiza trimis de politie la parchet.
Codul rutier face referire la condus autovehicule dupa consum de alcool si dupa consum de droguri, respectiv sub influenta alcoolului si sub influenta drogurilor.

Ultima modificare: Joi, 18 Octombrie 2018
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fost depistat conducând sub influența substanțelor psihoactive (thc). cum aș putea să ies cât mai bine și cât mai rapid din această situație? Seey2k Seey2k Bună ziua. Am fost oprit recent de un echipaj de politie, fumasem dintr-o țigară cu marijuana, am suflat în fiola, alcoolemia fiind 0, dar testandu-ma cu ... (vezi toată discuția)
In seara de 14 martie am fost oprit de un echipaj de politie ... Andreimhh1 Andreimhh1 In seara de 14 martie am fost oprit de un echipaj de politie si testat cu etilotestul, acesta fiind negativ iar dupa o verificare cu aparatul drug test am fost ... (vezi toată discuția)
Conducerea sub influenta substantelor pshihoactive Anonim25x Anonim25x Toata povestea sa intamplat acum aproximativ 2 saptamani cand am fost oprit in trafic pe un echipaj format din 2 politisti de la Politia Rutiera pentru un ... (vezi toată discuția)